Na hlavný obsah

Problém, ktorý sa roky nerieši: Ak chýba podpis jedného rodiča, škola nemusí dieťa prijať

Na problémy roky upozorňuje školská inšpekcia.

Problém, ktorý sa roky nerieši: Ak chýba podpis jedného rodiča, škola nemusí dieťa prijať
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Odborníčka na rodinné právo upozorňuje, že školský zákon je nejednoznačný – dieťa musí povinne chodiť do školy, no potrebuje na to súhlas oboch rodičov. Ak jeden nesúhlasí, škola dieťa nemusí prijať. Na problémy roky upozorňuje školská inšpekcia, ministerstvo školstva však o zmene legislatívy neuvažuje.

Škola dieťa prijať nemusí a dôvodom môže byť aj chýbajúci podpis druhého rodiča na prihláške. Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik však tvrdí, že riaditelia spádových škôl väčšinou dieťa príjmu aj so súhlasom iba jedného rodiča. Ak aj tak do školy nenastúpi, prípad ďalej rieši úrad práce alebo aj súd.

„Pokiaľ súd v takomto komplikovanom konaní rozhodne, pokiaľ by to bolo dlhodobé a sú tam odvolania, tak dieťatko musí plniť školskú dochádzku. Malo by chodiť do školy, kde má trvalý pobyt, kým súd nerozhodne inak,“ hovorí Božik.

Nedodržiavaniu povinnej školskej dochádzky sa v relácii Rádiožurnál v Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Denisa Žilová:

Prax však podľa advokátky Jarmily Záhradníkovej ukazuje opak. Kým sa rodičia na škole nezhodnú, dieťa nikam nechodí. Školský zákon totiž nie je jednoznačný.

„Prihlášku podpísala len matka, otec odmietol. Riaditeľ rozhodol o neprijatí, na inej škole sa nezhodli a dieťa do školy nenastúpilo. Až teraz sa nám ho zhodou okolností podarilo umiestniť na inú školu. Má osem rokov a nastúpilo do prvej triedy,“ uviedla Záhradníková.

Nevedia o všetkých prípadoch

Aj zistenia štátnej školskej inšpekcie potvrdzujú, že každoročne dochádza k takýmto prípadom, nie o všetkých však vedia.

„Vieme povedať iba o tých podaniach, kde sa na nás rodičia obrátili, tých bolo desať. Koľko ich bolo v skutočnosti – kedy deti neboli umiestnené alebo mali problémy s tým, aby boli umiestnené do školy, tak nemáme odkiaľ vedieť,“ hovorí hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.

Ak sa dieťa nedostane do školy včas, môže mať problém napríklad pri nadväzovaní vzťahov s inými deťmi, s tímovou prácou, vzájomnou pomocou či s motiváciou na sebe pracovať, upozorňuje školská psychologička Mária Paľová.

„Pri všetkej našej snahe my, ako dospelí, tomu dieťaťu rovesníka nenahradíme,“ upozorňuje.

Advokátka Jarmila Záhradníková tvrdí, že riešením by bola zmena legislatívy. „Tá by jednoznačne uložila povinnosť riaditeľovi spádovej školy, aby dieťa prijal, pokiaľ čo i len jeden rodič podá prihlášku. Ak by ten druhý rodič s tým nesúhlasil, tak môže dať akýkoľvek návrh na súd na nahradenie súhlasu s inou školou alebo na zmenu školy,“ hovorí.

Dodáva, že takto by deti nastúpili na povinnú školskú dochádzku riadne a včas. Ministerstvo však nad zmenou zákona nateraz neuvažuje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál