Na hlavný obsah

Vláda schválila návrh na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry

Navrhuje tiež úpravu pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu.

Vláda schválila návrh na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry
Minister spravodlivosti SR Boris Susko (Smer-SD), premiér SR Robert Fico (Smer-SD), minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (SNS) a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) Foto: TASR/Martin Baumann

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa má zrušiť. Kauzy, ktoré rieši, majú prejsť do agendy krajských prokuratúr. Vyplýva to z návrhu novely Trestného zákona, ktorou sa menia viaceré právne normy. Materiál v stredu (6. 12.) schválila vláda. Kabinet zároveň odsúhlasil, aby sa legislatívna zmena prerokovala v skrátenom legislatívnom konaní.

Vláda pri zmene argumentuje odstránením nesúladu v systéme prokuratúry a názorom expertov hodnotiacich aplikačnú prax.

„Odborné poznatky z doterajšej činnosti ÚŠP nasvedčujú tomu, že súčasné usporiadanie Generálnej prokuratúry SR s osobitnou súčasťou, ktorou je ÚŠP, nie je ideálne. Nevyhnutne si vyžaduje štrukturálne zmeny,“ zdôraznilo ministerstvo spravodlivosti ako predkladateľ návrhu.

Hľadanie kompromisu

Cieľom návrhu je preto podľa rezortu nájdenie kompromisu medzi rozporuplnými názormi na existenciu ÚŠP a prijatie takej právnej úpravy, ktorá povedie nielen k zvýšeniu efektivity konania prokuratúry ako celku, nezávislosti prokuratúry na politických vplyvoch a k rešpektovaniu princípov právneho štátu, „ale obstojí aj pri zmene vládnej garnitúry“.

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu má prejsť do pôsobnosti krajských prokuratúra, dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR. „Krajské prokuratúry disponujú dostatočným, nestranným a odborne zdatným prokurátorským stavom,“ zdôraznil rezort spravodlivosti.

Možnosti individualizácie trestu

Návrh novely trestného zákona takisto rozširuje možnosti individualizácie trestu s ambíciou zlepšiť podmienky pre ukladanie primeraných trestov súdmi v jednotlivých prípadoch. „Najmä s prihliadnutím na okolnosti spáchaného trestného činu, osobu a pomery páchateľa. A to najmä zavedením dostatočného rozsahu dolnej a hornej hranice sadzieb trestu odňatia slobody a posilnením možnosti ukladania alternatívnych trestov,“ uviedol rezort.

Viac sa majú používať najmä peňažné tresty a tresty domáceho prostredia. Úprava reaguje aj na preplnenosť slovenských väzníc a poznatky, že trest odňatia slobody nesmeruje k efektívnej resocializácii páchateľov a neodradzuje ich od prípadnej recidívy.

Návrh novely tiež zmierňuje neprimerane prísne sankcie pri niektorých druhoch trestných činov s ohľadom na spoločenskú nebezpečnosť jednotlivých trestných činov, konkrétny chránený záujem a jeho význam.

„Zosúlaďujú sa trestné sadzby pri niektorých trestných činoch a odstraňujú sa neodôvodnené rozdiely a nesystémové nastavenie niektorých trestných sadzieb. Upravujú sa hranice škody tak, aby to zodpovedalo aktuálnej spoločensko-ekonomickej situácii a jej predpokladanému vývoju v najbližšej dobe. A to najmä s prihliadnutím na historickú, súčasnú a očakávanú infláciu,“ dodáva rezort v dôvodovej správe.

Vypočujte si, čo si o zámere vlády zrušiť ÚŠP myslí špeciálny prokurátor Daniel Lipšic:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko