Na hlavný obsah

Vyššie dane za alkohol a tabak či bankový odvod, vláda schválila balík opatrení na konsolidáciu

V budúcom roku má do rozpočtu priniesť viac ako 1,5 miliardy eur.

Vyššie dane za alkohol a tabak či bankový odvod, vláda schválila balík opatrení na konsolidáciu
Minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) informuje o konsolidácii verejných financií. Foto: TASR/Martin Baumann

Balík 18 konsolidačných opatrení pre budúci rok má hodnotu 1,96 miliardy eur a celý je obsiahnutý v jednom súhrnnom zákone, tzv. Lex Konsolidácia.

Vláda v rámci neho plánuje od budúceho roka zaviesť mimoriadny bankový odvod so sadzbou 30 percent, ako aj zvýšiť spotrebné dane z tabaku a alkoholických nápojov. Uviedol to v pondelok (4. 12.) po rokovaní vlády minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Mimoriadny odvod pre banky a ďalšie subjekty s licenciou od Národnej banky Slovenska (NBS) má do štátneho rozpočtu priniesť 336 miliónov eur.

„Bankový odvod bude mať sadzbu 30 percent, ktorá bude klesať po päť percent až do roku 2027. Celkovú efektívnu daňovú sadzbu sme nastavili v nasledujúcom roku na úroveň 45 percent,“ vyčíslil Kamenický s tým, že sadzba pre banky nebude likvidačná. Opatrenie má platiť od 1. januára budúceho roka.

Bankový odvod sa má stať súčasťou zákona o dani z regulovaných odvetví. To znamená, že by sa neplatil z pasív očistených o vlastné imanie ako v minulosti, ale z hospodárskeho výsledku. „Po novom budú platiť bankový odvod len v prípade, ak budú mať banky kladný hospodársky výsledok,“ vysvetlil minister.

Pozrite si celú tlačovú konferenciu vlády, kde predstavili nové opatrenia na konsolidáciu verejných financií:

Zvýši sa daň za alkohol a tabak

Ďalšie opatrenie plánované od začiatku budúceho roka je zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) na alkohol v reštauračných zariadeniach, čo by do štátneho rozpočtu prinieslo 27 miliónov eur.

„Naďalej bude platiť desaťpercentná DPH na jedlo a nealkoholické nápoje v reštauračných zariadeniach,“ doplnil Kamenický. Úpravou prejde aj sadzba spotrebnej dane z liehu, ktorá sa však nebude vzťahovať na pivo a víno.

Od 1. februára by sa mala zvýšiť spotrebná daň na tabak, pričom to bude predstavovať asi 40 centov na krabičku. „Rok 2025 by bol bez zvýšenia, rok 2026 so zvýšením o 40 percent za jednu krabičku a v roku 2027 opäť bez zvýšenia,“ konštatoval minister financií.

Kamenický avizoval aj zvýšenie zrážkovej dane z dividend na desať percent, čo by prinieslo do štátneho rozpočtu 5,4 milióna eur. Ďalším plánovaným opatrením je opätovné zdanenie kapitálových príjmov fyzických osôb z kryptomien, ktoré má do rozpočtu prispieť skoro 33 miliónmi eur.

Vláda sa taktiež plánuje vrátiť k zavedeniu minimálnej dane z príjmu právnických osôb (DPPO). To prinesie do rozpočtu 102,4 milióna eur. „Bude sa to týkať všetkých právnických osôb, nie živnostníkov,“ dodal Kamenický.

Ďalšie z plánovaných opatrení predstavuje aj predĺženie solidárneho príspevku z činnosti v odvetviach ropy a plynu. Od toho minister očakáva dodatočný príjem 179,8 milióna eur. „Ďalším opatrením je zavedenie dorovnávacej dane z DPPO, ktorá prinesie 48,5 milióna eur. Je to nové opatrenie Európskej komisie (EK),“ doplnil šéf rezortu financií.

Do štátneho rozpočtu má prispieť 79,8 miliónmi eur aj zvýšený odvod zo zisku Vodohospodárskej výstavby. Vláda chce taktiež zvýšiť poplatok z núdzových zásob ropy o jeden cent. „Z účtovného hľadiska nám to prinesie 33 miliónov eur,“ uzavrel Kamenický.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika