Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Erdogan podpísal kľúčový dokument: Turecko ním schválilo vstup Švédska do NATO

Chýba už len súhlas Maďarska.

Erdogan podpísal kľúčový dokument: Turecko ním schválilo vstup Švédska do NATO
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Turecko oficiálne schválilo vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie (NATO). Posledný krok v ratifikácii vo štvrtok (25. 1.) urobil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, keď podpísal príslušný dokument, ktorý tento utorok (23. 1.) schválil turecký parlament.

Dokončenie procesu ratifikácie v Turecku vzápätí privítal švédsky premiér Ulf Kristersson. Na rozšírenie NATO už chýba len súhlas Maďarska. Švédsko o vstup do Aliancie požiadalo v máji 2022 spoločne so susedným Fínskom, to súhlas všetkých členských krajín získalo skôr a členom sa stalo už vlani v apríli.

Švédsku žiadosť o vstup do NATO schválil v utorok turecký parlament, ktorému prístupový dokument predložil Erdogan už vlani v októbri. Predtým turecká vláda rokovala so Švédskom o jeho vstupe do NATO viac ako rok.

Dokončenie ratifikácie v Turecku na sociálnych sieťach označil švédsky premiér Kristersson za „kľúčový míľnik“ na ceste svojej krajiny do Aliancie.

Dovtedy tradične neutrálne Švédsko podalo žiadosť o vstup do Aliancie spoločne s Fínskom v máji 2022 v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Väčšina členských štátov schválila vstup oboch krajín už v roku 2022 alebo na začiatku roka 2023. Fínsku žiadosť Turecko schválilo na začiatku minulého roka a krajina sa stala členom NATO na začiatku apríla.

Švédsko sprísnilo protiteroristické zákony

Vstup Švédska ale Turecko blokovalo kvôli výhradám voči tomu, ako Štokholm postupuje proti organizáciám, ktoré Ankara považuje za teroristické, napríklad kurdské milície YPG či Stranu kurdských pracujúcich (PKK).

Švédsko kvôli tomu sprísnilo svoje protiteroristické zákony. Zmenu uznali v parlamentnej rozprave aj zástupcovia AKP. Tureckí politici tiež skôr kritizovali švédske úrady, že umožňujú verejné pálenie koránu, ktorý je pre moslimov posvätnou knihou.

Popri sprísnení zákona proti terorizmu Fínsko a Švédsko odvolali zákaz vývozu zbraní do Turecka. Podobný krok urobilo podľa agentúr aj Holandsko. Kanada sľúbila, že bude rokovať o zrušení či uvoľnení zákazu predaja súčiastok pre bezpilotné prostriedky tureckým firmám.

V uplynulých týždňoch Erdogan vyzval amerických vládnych predstaviteľov, aby v Kongrese zabezpečili schválenie predaja bojových lietadiel F-16 Turecku a aby tak urobili súbežne so schválením švédskej žiadosti v tureckom parlamente.

Podľa agentúry Reuters americký prezident Joe Biden zaslal popredným zákonodarcom v Kongrese list, v ktorom vyzval na okamžité schválenie predaja bojových lietadiel Ankare.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet