Na hlavný obsah

Peniaze sporiteľov v druhom pilieri presúvajú do rizikovejších fondov. Podľa odborníkov je to dobrá správa

Sporiť v rizikových fondoch nie je výhodné v každom veku.

Peniaze sporiteľov v druhom pilieri presúvajú do rizikovejších fondov. Podľa odborníkov je to dobrá správa
Ilustračná snímka kráčajúcich seniorov. Foto: RTVS

Dôchodkové správcovské spoločnosti naďalej presúvajú sporiteľov v druhom pilieri z dlhopisových do indexových fondov. Podľa odborníkov je to dobrá správa, pretože za vlaňajšok bol priemerný výnos indexových fondov až 19 percent.

Zároveň však upozorňujú, že celkovo si do dôchodku sporíme menej a to pre zmeny, ktoré urobila vláda.

Peniaze sporiteľov sa z menej rizikových – dlhopisových, do rizikovejších – akciových fondov postupne presúvajú už pol roka. Týka sa to len pasívnych sporiteľov, ktorí dlhodobo s úsporami v II. pilieri nič nerobili.

Na stav indexových fondov sa v Správach RTVS pozrela redaktorka Ľubomíra Hulínová:

„Mal sa presúvať majetok približne pol milióna sporiteľom v celkovej výške tri a pol miliardy eur. Za celý sektor sme presunuli už približne 900 miliónov eur až jednu miliardu eur, pričom tie presuny majú trvať do konca roku 2025,“ uviedol predseda Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti Miroslav Kotov.

Dôchodkovým fondom sa podľa odborníkov minulý rok mimoriadne darilo – indexové fondy mali priemerný výnos 19 percent, garantované fondy okolo piatich percent. Odborníci hovoria, že indexové fondy vedia síce aj veľmi nízko klesnúť, no presun sporiteľov je dobré riešenie.

„Určite budú roky, kedy budú tie fondy aj v strate, ale z dlhodobého hľadiska, čo dôchodkové fondy rozhodne sú dlhodobým produktom, je to najvýhodnejšia forma sporenia,“ podotkol analytik z Partners Investments Maroš Ovčarik.

Ekonóm čísla porovnáva s minulosťou, keď indexové fondy tlačili ku dnu napríklad finančné krízy. Sporitelia boli vtedy povinne presunutí do garantovaných fondov.

„Je to osem až desať miliárd eur, o ktoré sporitelia prišli a tieto prepočty sú spoľahlivé,“ potvrdil ekonóm z SAV Viliam Páleník.

Sporiť v rizikových fondoch však nie je výhodné v každom veku. Dôchodkové správcovské spoločnosti začínajú sporiteľov v II. pilieri po dosiahnutí veku 50 rokov postupne presúvať späť do garantovaných fondov.

„Aby sa nestala situácia, že práve vtedy, keď človek odchádza do dôchodku, by sa jeho akciové fondy prepadli. Čo sa stáva, a preto tých desať rokov pred odchodom do dôchodku odchádza do garantovaných fondov,“ doplnil Páleník.

Konečnú sumu ovplyvňujú aj iné faktory

Odborníci však pripomínajú, že konečnú sumu dôchodku v druhom pilieri ovplyvňujú aj ďalšie faktory. Vláda v rámci šetrenia znížila odvody z päť a pol na štyri percentá. Najviac stratia najmladší sporitelia.

Predseda Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti Miroslav Kotov vysvetlil, že najmladší sporiteľ, ktorý len teraz vstúpil do druhého piliera, môže na celkových úsporách stratiť až tretinu.

Ako sa vyvíjajú úspory v II. pilieri, zistia sporitelia aj z ročných výpisov, ktoré začnú správcovské spoločnosti posielať vo februári.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika