Nominant ruskej stredopravej strany Občianska iniciatíva Boris Nadeždin v stredu (31. 1.) v Moskve odovzdal Ústrednej volebnej komisii (ÚVK) hárky so 105 000 podpismi občanov na podporu svojej kandidatúry v marcových voľbách ruského prezidenta. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že ÚVK jeho žiadosť posúdi a do desiatich dní rozhodne, či môže kandidovať.
Nadeždin je v ruskej politike 30 rokov – pôsobil ako komunálny poslanca v Moskve a krátko aj v Štátnej dume.
Nadeždin sa otvorene zasadzuje za ukončenie vojny proti Ukrajine. Dodal, že ak bude zvolený, jeho cieľom bude podpísať s Ukrajinou mierovú zmluvu na rokovaniach „s podporou európskych krajín“.
V prípade svojho zvolenia za hlavu štátu prisľúbil návrat ruských vojakov domov, prepustenie politických väzňov a normalizáciu vzťahov so Západom.
„Rusko musí žiť v mieri a slobode,“ vyhlasuje Nadeždin na stretnutiach s voličmi, keď sa ho pýtali na jeho odkaz Západu ako nádejného kandidáta na prezidenta.
Nadeždinove postoje a výzvy na zastavenie konfliktu na Ukrajine oslovili tisíce ľudí v Rusku, ktorí stáli v radoch, aby svojím podpisom mohli podporiť jeho kandidatúru v prezidentských voľbách.
Podporovatelia aj v zahraničí
Podľa ruského volebného zákona musí potenciálny prezidentských kandidát politickej strany, ktorá nie je zastúpená v parlamente, zozbierať 100 000 podpisov občanov, pričom nie viac ako 2 500 z jedného subjektu Ruskej federácie.
Hoci Nadeždin minulý týždeň dosiahol hranicu 100 000 podpisov, jeho tím pokračoval v ich zbieraní, aby sa vyhol chybám v dokumentoch a prekročil kvótu stanovenú pre regióny.
Do stredy tak mal Nadeždinov tím viac ako 200 000 podpisov – okrem tých, ktoré boli získané mimo Ruska.
Nadeždin má v zahraničí tisíce podporovateľov. Už minulý týždeň však avizoval, že ÚVK predloží iba podpisy zozbierané v Rusku.
ÚVK nateraz zaregistrovala štyroch prezidentských kandidátov vrátane Putina, ktorý sa uchádza o piate funkčné obdobie.
Hlasovanie v ruských prezidentských voľbách sa bude konať od 15. do 17. marca 2024. Nezávislí pozorovatelia a experti hodnotia voľby v Rusku ako neslobodné a nespravodlivé.
Okrem iného aj pre to, že úrady zasahujú do volebného procesu, obmedzujú opozíciu, vytvárajú výhody pre provládnych kandidátov a v niektorých prípadoch dochádza aj k priamemu falšovaniu hlasovania, uviedla RFE/RL.