Na hlavný obsah

Zjednotenie s Taiwanom je nevyhnutné, uviedla Čína

EÚ vo vyhlásení k voľbám na Taiwane zdôraznila potrebu mieru a stability.

Zjednotenie s Taiwanom je nevyhnutné, uviedla Čína
Víťaz taiwanských prezidentských volieb William Lai. Foto: Profimedia

Čínska vláda označila voľby na Taiwane za ukážku toho, že tam vládna strana nemá väčšinu, a zopakovala, že zjednotenie Číny s Taiwanom je nevyhnutné. Spojené štáty v súlade so svojou doterajšou líniou uviedli, že nepodporujú nezávislosť Taiwanu.

Podobne Rusko sa obmedzilo na konštatovanie, že ďalej uznáva politiku jednej Číny. Európska únia zablahoželala všetkým voličom, ktorí sa demokratických volieb zúčastnili bez vymenovania ich zatiaľ neoficiálneho víťaza.

Prezidentské voľby na Taiwane v sobotu (13. 1.) vyhral vládny kandidát a súčasný taiwanský viceprezident William Lai. Jeho Demokratická pokroková strana (DPP) ale v parlamentných voľbách prišla o doterajšiu väčšinu v jednokomorovom parlamente.

Čínsky vládny úrad pre záležitosti Taiwanu konštatoval, že výsledky volieb na ostrove nemôžu zastaviť trend smerujúci k zjednoteniu Číny. Taiwan funguje de facto nezávisle od roku 1949, ale Čína ho stále považuje za svoje územie.

Čínsky vládny úrad tiež uviedol, že 40-percentný mandát, ktorý Lai v prezidentských voľbách získal, a výsledok jeho strany v parlamentných voľbách ukazujú, že nezastupujú väčšinu verejnosti na ostrove.

USA nepodporujú nezávislosť Taiwanu

Americký prezident Joe Biden podľa Reuters k voľbám na Taiwane povedal, že Washington nepodporuje nezávislosť Taiwanu. Spojené štáty, rovnako ako drvivá väčšina sveta, neuznávajú Taiwan ako samostatný štát, ale podobne ako niektoré krajiny, s ním udržiavajú neoficiálne vzťahy. Spojené štáty sú tiež hlavným dodávateľom zbraní na Taiwane.

Aj Moskva sa vyjadrila v súlade so svojou doterajšou líniou. „Postoj Ruska k Taiwanu je dobre známy, konzistentný a nemenný,“ uviedla k výsledkom volieb hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová.

„Rusko uznáva len jednu Čínu.. a je proti nezávislosti Taiwanu v akejkoľvek podobe,“ dodala.

Šéfka japonskej diplomacie Jóko Kamikawaová budúcemu prezidentovi Taiwanu zablahoželala a vyjadrila nádej, že záležitosti okolo jeho krajiny sa budú riešiť dialógom, čo udrží mier a stabilitu v regióne.

„Pre Japonsko je Taiwan mimoriadne dôležitým partnerom a dôležitým priateľom, s ktorým zdieľame základné hodnoty a tešíme sa z úzkych ekonomických i medziľudských vzťahov,“ uviedla Kamikawaová.

Európska únia vo vyhlásení k voľbám na Taiwane zdôraznila aj potrebu mieru a stability v oblasti Taiwanského prielivu a vyjadrila obavy z rastúceho napätia v oblasti. Zdôraznila, že Taiwan a EÚ zdieľajú zásady demokracie a právneho štátu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet