Na hlavný obsah

Elektrina aj plyn sú opäť lacnejšie

Ceny elektriny už atakujú hranicou 80 eur za megawatthodinu.

Elektrina aj plyn sú opäť lacnejšie
Ilustračná snímka - plyn. Foto: TASR/DPA

Trhové ceny elektriny ako aj zemného plynu klesli. Ceny elektriny už atakujú hranicou 80 eur za megawatthodinu, ceny plynu sú hlbšie pod úrovňou 30 eur za megawatthodinu.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok (9. 2.) predávala za 81 eur za megawatthodinu. Minulý pondelok (5. 2.) si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 86 eur za megawatthodinu. Začiatkom novembra atakovali trhové ceny elektriny 130 eur za megawatthodinu.

Trhové ceny zemného plynu počas minulého týždňa mierne klesli. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 27 eur za megawatthodinu.

Počas prvých dní uplynulého týždňa stál plyn 28 eur za megawatthodinu. Začiatkom novembra si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 50 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze vlani 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika