Na hlavný obsah

Komisár pre deti o regulácii mobilov na základných a stredných školách: Zlepšila by sa výučba aj ochrana detí

Doterajšiu formu považuje za nedostatočnú a nesystémovú.

Komisár pre deti o regulácii mobilov na základných a stredných školách: Zlepšila by sa výučba aj ochrana detí
Ilustračná snímka ľudí na telefónoch. Foto: Unsplash

Komisár pre deti Jozef Mikloško považuje za nevyhnutné pristúpiť k celoplošnej regulácii mobilov v základných a stredných školách. Zlepšila by sa tým podľa neho výučba aj ochrana detí, napríklad pred kyberšikanou.

Doterajšiu formu, ktorá prenecháva reguláciu mobilov na jednotlivé školy, považuje za nedostatočnú a nesystémovú. Vyzýva preto kompetentné orgány, aby téme venovali viac pozornosti. Informoval o tom Úrad komisára pre deti (ÚKPD).

Mikloško apeluje na právnu reguláciu používania mobilov v základných a stredných školách. „Je potrebné vymedziť právny rámec a stanoviť jasné pravidlá prostredníctvom vyhlášky alebo zákona, platnými celoplošne na území celej Slovenskej republiky. Jasné pravidlá by pomohli aj jednotlivým školám,“ vysvetlil.

Priblížil, že ÚKPD pozoruje jednoznačne negatívny vplyv mobilných telefónov na telesný a psychický vývoj detí. Preto chcú, aby boli slovenské deti viac v bezpečí.

„Registrujeme nielen nárast šikany, ale aj duševných porúch a vážnych psychických problémov detí a mladých ľudí. Takisto problémy so socializáciou, prospechom aj učením. Treba si uvedomiť, že mobily, ako aj ďalšie digitálne zariadenia sú drog. Deti sa s ňou musia naučiť správne zaobchádzať. My ako spoločnosť za to nesieme priamu zodpovednosť,“ uviedol.

ÚKPD vyzýva verejnosť pri príležitosti utorkového Svetového dňa bez mobilov k vyjadreniu svojho názoru a podpore tejto regulácie. Túto iniciatívu môžu ľudia podporiť počas celého dňa na webovej stránke ÚKPD.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko