Na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu vo štvrtok (8. 2.) nad ránom začala sopečná erupcia, informovala islandská verejnoprávna televízia RÚV. Puklina chrlí lávu už tretíkrát za posledné dva mesiace.
„O 5:30 (6:30 SEČ) nabralo mierne zemetrasenie severovýchodne od Sýlingarfellu na intenzite. Zhruba o 30 minút neskôr v rovnakej oblasti začala erupcia,“ uviedla podľa AFP islandská meteorologická služba IMO, ktorá blížiacu sa sopečnú činnosť predpovedala vo svojej poslednej správe.
„Podľa prvých správ z kontrolného letu pobrežnej stráže výbuch nastal v rovnakej oblasti ako 18. decembra. Puklina je dlhá asi tri kilometre. Láva v tejto fáze prúdi prevažne na západ,“ doplnili meteorológovia.
Počas noci a rána boli preventívne evakuovaní návštevníci v geotermálnych kúpeľoch Modrá lagúna, ktoré sú jednou z najnavštevovanejších islandských atrakcií, píše RÚV.
Island patrí k vulkanicky najaktívnejším regiónom na svete. Nachádza sa tu približne 30 aktívnych sopečných lokalít.
Vzďaľujú sa rýchlosťou dva centimetre za rok
Ostrov leží medzi eurázijskou a severoamerickou tektonickou doskou, ktoré sa od seba vzďaľujú rýchlosťou približne dva centimetre za rok. V dôsledku toho Island zažíva časté zemetrasenia a sopečné erupcie.
Za posledné dva roky zažil Island šesť erupcií, píše AFP. Tie najnovšie sú z tohtoročného januára a vlaňajšieho decembra.
V roku 2010 výbuch islandskej sopky Eyjafjallajökull na týždeň paralyzoval leteckú dopravu nad polovicou európskeho kontinentu, zrušených bolo vyše 100-tisíc letov.