Na hlavný obsah

Poliak Tomasz Komenda (†46), ktorý strávil vo väzení neprávom 18 rokov, podľahol zákernej chorobe

V roku 2004 bol odsúdený na 25 rokov väzenia.

Poliak Tomasz Komenda, ktorého nespravodlivo odsúdili na dlhé roky do väzenia, podľahol rakovine pľúc vo veku 46 rokov, napísali v stredu (21. 2.) poľské médiá. Začiatkom roka server Onet uviedol, že prokuratúra, ktorá skoro šesť rokov zisťovala, kto zavinil neoprávnené zatknutie a odsúdenie, celý prípad pre premlčanie či nedostatok dôkazov odložila.

Znamená to, že nikto nenesie zodpovednosť za to, že nevinný človek strávil vo väzení 18 rokov – ani policajti, ani prokurátori, ani znalci, ani sudcovia, napísal Onet.pl.

Komenda bol zatknutý na jar 2000 ako podozrivý z brutálneho znásilnenia a zavraždenia 15-ročného dievčaťa. Stalo sa tak po udaní susedky, ktorá – ako sa ukázalo po rokoch – sa pohádala s Komendovou matkou.

Na zatknutie postačil test DNA, hoci znalci upozorňovali, že rovnakú zhodu vykazuje každá 71. osoba. Podozrivý bol násilím nútený, aby sa priznal, napísal v stredu denník Gazeta Wyborcza. Nikto si nelámal hlavu nad tým, že tucet ľudí svedčilo, že v inkriminovanú silvestrovskú noc bol Komenda v centre Vroclavu. Mal teda jednoznačné alibi.

V novembri 2003 bol odsúdený na 15 rokov, o pol roka neskôr odvolací súd trest sprísnil na 25 rokov. Komenda celý čas tvrdil, že je nevinný. Keďže sa nepriznal, nemohol sa spoliehať na prepustenie pred odpykaním celého trestu.

Nové preskúmanie

Až nové preskúmanie biologického materiálu ho umožnilo jednoznačne vylúčiť z prípadu. Vyšetrovatelia kvôli novému podozrivému obnovili vyšetrovanie a pri tej príležitosti sa ukázalo, že za zločin bol odsúdený nevinný. Komenda vyšiel z väzenia v marci 2018 a o dva mesiace neskôr ho najvyšší súd definitívne očistil.

Súd mu vo februári 2021 priznal rekordné odškodnenie vo výške 13 miliónov zlotých (zhruba 2,9 milióna eur).

Koncom toho istého roku bol za znásilnenie a vraždu dievčaťa odsúdený na 25 rokov iný muž, uvádzaný v médiách ako Ireneusz M. Ďalší odsúdený Norbert Basiura, ktorý súhlasil so zverejnením svojho mena a ktorý v rozhovoroch s novinármi trvá na svojej nevine, dostal 15 rokov. Na zločine sa podľa vyšetrovateľov podieľali tri osoby, ale tretieho páchateľa sa nepodarilo vypátrať.

Sám Komenda po prepustení na slobodu uviedol mená šiestich ľudí, ktorí sa podľa jeho názoru pričinili o to, že strávil skoro dve desaťročia za mrežami. Išlo o dvoch bývalých policajtov, z ktorých jeden bol medzitým odsúdený za úplatkárstvo, a dvoch prokurátorov, z ktorých jeden bol medzitým prepustený kvôli konaniu v opitosti. Komenda tiež poukázal na svojho obhajcu a na spomínanú susedku.

Komendov advokát sa odvolal proti rozhodnutiu prokuratúry ukončiť vyšetrovanie, kto je zodpovedný za uväznenie nevinného človeka. Plnú moc mu k tomu poskytol Komendov brat s tým, že Tomasz by si to tak želal, dodal denník.

„Vyzeralo to, že po tých 18 rokoch si konečne dal svoj život do poriadku. Ale v skutočnosti preňho osud pripravil pokračovanie tragédie, „povedal agentúre PAP Komendov právnik Zbigniew Cwiakalski.

Komenda bol podľa neho veľmi pokojný a priateľský človek, hoci ho poznačilo 18 rokov za mrežami a bolo pre neho ťažké prispôsobiť sa životu mimo väzenia. „Nikdy som ho nepočul zvýšiť hlas,“ povedal profesor Cwiakalski.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet