Pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej si pripomenuli v desiatkach miest na Slovensku aj vo svete. Na námestia vyšli tisíce ľudí, najviac sa zišlo v Bratislave. Na zhromaždenie prišli aj rodičia zavraždeného páru.
Námestie slobody pred Úradom vlády zaplnili tisíce ľudí. Prišli si uctiť pamiatku novinára a jeho snúbenice. Z pódia sa im prihovorili aj rodičia Jána Kuciaka a matka Martiny Kušnírovej.
„V prvom rade sa chcem poďakovať, že nám pomáhate v tomto našom boji za spravodlivosť pre naše deti. Napísal som list, ktorý sa číta v štyridsiatich mestách na Slovensku aj vo svete,“ prihovoril sa ľuďom otec Jána Kuciaka Jozef Kuciak.
„O takomto čase pred šiestimi rokmi som ešte komunikovala so svojou dcérou, potom som jej volala asi o štvrť na deväť, samozrejme, že mi nedvíhala, lebo v tom čase tam už bol najatý vrah. Spomeniem na koniec Jankovo krédo ‚pamätaj a neďakuj‘, pamätajme, kto im to urobil a prečo,“ rozprávala na pódiu matka Martiny Kušnírovej Zlatica Kušnírová.
Na protesty sa v relácii Správy RTVS boli pozrieť redaktori Timotej Pisch a Alexander Ernest:
Účastníci hovorili o svojich dojmoch
Spomienkové zhromaždenie za Jána a Martinu zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko. Pridali sa aj viaceré opozičné strany a hnutia.
„Chceme si dnes pripomenúť túto ohavnú vraždu. Slovensko sa stalo pred šiestimi rokmi krajinou, kde zavraždili novinára len kvôli tomu, že si poctivo robil svoju prácu a aj po tých šiestich rokoch novinári čelia útokom, možno aj početnejšie, ako to tak sledujem,“ uviedla Karolína Farská z iniciatívy Za slušné Slovensko.
Na odkaz Jána Kuciaka nesmieme nikdy zabudnúť. Zhodli sa na tom ľudia, ktorí si prišli pripomenúť ich pamiatku.
„To má pre mňa veľký význam, mám štyri deti a neviem si predstaviť, že by sa takéto niečo stalo aj mne. Stopercentne tu musím byť, chodíme na každý protest,“ prezradila jedna z účastníčok.
„To so všetkým súvisí hej, že šieste výročie vraždy, ktorá dosiaľ nie je vyriešená, tak treba s tým konečne pohnúť do kelu, aby sme k tomu aj my prispeli,“ povedal ďalší zo zúčastnených.
„Celé Slovensko je tým postihnuté a sme tu preto, lebo sa nás to týka a chceme mať slobodné Slovensko, chceme mať budúcnosť. Plánujeme tu ostať žiť, tak sa oplatí bojovať,“ dodala ďalšia účastníčka.
Počas spomienkového večera vystúpili s prejavom aj viacerí novinári, herci a ľudia z neziskových organizácií.
Slováci spomínali aj za hranicami
Zhromaždenia sa okrem Bratislavy konali napríklad v Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici a ďalších 28 mestách, ale aj v zahraničí. Zišli sa v Luxembursku, vo Francúzsku, v Nórsku, Holandsku, Kanade, Dánsku aj v susednom Česku. Práve tam žije najpočetnejšia komunita zahraničných Slovákov.
„Myslím, že Slovákov nielen na Slovensku, ale i v zahraničí mrzí, čo sa stalo. Nechceme na to zabudnúť, ale hlavne proti takýmto veciam bojovať, aby neboli zabíjaní ľudia, pretože chcú povedať pravdu,“ reagovala účastníčka Denisa Čopová.
„Ľudia ako Ján Kuciak sú symboly. Takéto stretnutia, to je rituál, ktorý tie symboly zakotvuje do našej pamäte, ale podstatné je niečo iné. Aby sme neboli zbabelí, aby sme dokázali účinne odporovať zlu, ktoré je večné rovnako ako dobro,“ skoštatoval sociológ a publicista žijúci v Prahe Fedor Gál.