Na hlavný obsah

Udalosť, pre ktorú zvoláva R. Fico bezpečnostnú radu: Takto o konferencii informuje kancelária E. Macrona

Na konferencii sa zúčastní 20 hláv štátov a vlád.

Udalosť, pre ktorú zvoláva R. Fico bezpečnostnú radu: Takto o konferencii informuje kancelária E. Macrona
Francúzsky prezident Emmanuel Macron Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron bude v pondelok (26. 2.) hostiť európskych lídrov na konferencii, ktorá bude zameraná na posilnenie západnej podpory pre Ukrajinu. Podľa Paríža bude cieľom preskúmať všetky možnosti, ako túto krajinu podporovať efektívne. Informujú o tom agentúry AFP a DPA.

Slovensko bude zastupovať premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý v súvislosti s parížskym stretnutím zvolal na pondelok ráno bezpečnostnú radu a vládu, rokovať chce aj s koaličnými partnermi.

Stretnutie v Elyzejskom paláci bude príležitosťou „znovu potvrdiť jednotu, ako aj odhodlanie poraziť útočnú vojnu vedenú Ruskom proti Ukrajine“, uviedla v nedeľu (25. 2.) francúzska prezidentská kancelária. Jej nemenovaný predstaviteľ novinárom povedal, že nie sú plánované nové oznámenia o pomoci, ale prebratie spôsobov, „ako robiť veci lepšie a rozhodnejšie“.

Na konferencii sa zúčastní 20 hláv štátov a vlád vrátane nemeckého kancelára Olafa Scholza a poľského prezidenta Andrzeja Dudu. Účastníkom sa cez videospojenie prihovorí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Fico na sociálnej sieti informoval, že na rokovaní partnerov z EÚ a NATO v Paríži by sa malo diskutovať o situácii na Ukrajine. „Z informácií o témach, o ktorých máme v pondelok hovoriť, ide mráz po chrbte. Aj preto musím ráno hovoriť s bezpečnostnými, spravodajskými a politickými zložkami štátu,“ vyhlásil premiér.

AFP dodáva, že Macron už roky zdôrazňuje potrebu európskej strategickej autonómie v bezpečnostných otázkach. Konferencia je preňho dôležitou príležitosťou ukázať, že Európa môže byť samostatnejšia. Rastú totiž pochybnosti o dlhodobej podpore USA pre Ukrajinu. Americký Kongres totiž nedokáže schváliť financovanie novej podpory a Donald Trump sa snaží vrátiť do Bieleho domu. Dodala AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet