Na hlavný obsah

Vladimir Putin pripustil, že sa môžu objaviť požiadavky na pričlenenie Zakarpatskej oblasti k Maďarsku

Ruský vodca tvrdí, že Ukrajina je umelý štát.

Vladimir Putin pripustil, že sa môžu objaviť požiadavky na pričlenenie Zakarpatskej oblasti k Maďarsku
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo). Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore s americkým moderátorom Tuckerom Carlsonom nevylúčil, že by sa mohli objaviť požiadavky na pričlenenie územia ukrajinskej Zakarpatskej oblasti späť k Maďarsku.

Putin však dodal, že na schôdzkach s maďarským premiérom Viktorom Orbánom túto tému ani len nespomenuli. Uviedol to v piatok server hvg.hu.

Ruský prezident podotkol, že Ukrajina je umelý štát, ktorého rozsah určoval sovietsky diktátor Josif Stalin, pričom z jeho rozhodnutia k vtedajšej sovietskej republike Ukrajine po druhej svetovej vojne pričlenili aj maďarské územia.

Tieto stále patria Ukrajine, konštatoval Putin v reakcii na otázku Carlsona, či si môže Maďarsko nárokovať späť tieto územia.

Ruský prezident podčiarkol, že tieto skutočnosti s Orbánom nikdy nepreberali. „S vedomím toho, aký nezákonný bol stalinský režim, sa takéto nároky môžu vynoriť, aj keď to zákon neumožňuje. Viem však, že Maďari žijúci v Zakarpatskej oblasti sa prirodzene chcú vrátiť do svojej vlasti,“ dodal Putin.

Dvojhodinový rozhovor, v ktorom Putin hovoril o vzťahoch Ruska k Ukrajine či k ďalším krajinám, ale aj o NATO EÚ či Západe, sa uskutočnil v utorok v Moskve a vo štvrtok ho odvysielali na webe Tuckercarlson.com.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet