Na hlavný obsah

Nie sú takí malicherní, povedal P. Pellegrini o tom, ako ukrajinský parlament vníma výroky R. Fica

Povedal to po rokovaní na parlamentnom summite Vyšehradskej štvorky.

Nie sú takí malicherní, povedal P. Pellegrini o tom, ako ukrajinský parlament vníma výroky R. Fica
Na snímke P. Pellegrini po rokovaní na parlamentnom summite Vyšehradskej štvorky (V4) a Ukrajiny. Foto: RTVS

Predstavitelia ukrajinského parlamentu podľa predsedu Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho nevyvodzovali žiadne dôsledky z výrokov slovenského premiéra Roberta Fica o tom, že v Kyjeve nie je vojna.

Povedal to po rokovaní na parlamentnom summite Vyšehradskej štvorky (V4) a Ukrajiny v Prahe, informuje spravodajkyňa TASR.

„Nie sú takí malicherní, aby nejaké dve slová, ktoré človek použije v rýchlosti ako reakciu, možno nie úplne vhodne, aby z toho vyvodzovali nejaký dôsledok, vôbec nie. Naopak,“ povedal Pellegrini s tým, že predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk sa Slovensku poďakoval za doterajšiu pomoc a prístup vlády v tých oblastiach, na ktorých sa dohodli premiéri SR a Ukrajiny.

„Ja som pána predsedu informoval, že Slovensko vyčerpalo svoje vojenské možnosti, takže bude pokračovať v tých oblastiach, o ktorých sme hovorili dávno – demilitarizácia, resp. odmínovanie, aby som bol presný, humanitárna pomoc, technická pomoc, asistencia Ukrajine pri prístupových rokovaniach,“ uviedol predseda NR SR.

Pokračovať budú komerčné dodávky

Doplnil, že pokračovať budú aj všetky komerčné dodávky a zvýšená produkcia munície na Slovensku pre Ukrajinu. „Myslím si, že to bolo veľmi priateľské a srdečné rokovanie,“ dodal Pellegrini.

Fico pred plánovaným stretnutím s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom v Užhorode koncom januára dostal na tlačovej konferencii otázku, či nechce ísť do Kyjeva a vidieť tam vojnu osobne.

Odpovedal, že v Kyjeve vojna nie je a „je tam absolútne normálny život“. Vysvetlil, že ozbrojený konflikt je lokalizovaný na východe a juhovýchode Ukrajiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet