Strana bývalého pakistanského premiéra Naváza Šarífa sa vyhlásila za víťaza štvrtkových parlamentných volieb, ale súperiace hnutie vedené Imranom Chánom ich označilo za zmanipulované.
Celoštátne hlasovanie v Pakistane sa skončilo o 13.00 h SEČ a poznačilo ho občasné násilie. Informovala agentúra DPA.
Volebné miestnosti sa zatvorili o 17.00 h miestneho času (13.00 h SEČ) po chaotickom dni, keď boli z bezpečnostných dôvodov dočasne odstavené služby všetkých mobilných operátorov v krajine, došlo k smrtiacim útokom na bezpečnostné sily a objavili sa obvinenia z volebných podvodov.
Volebná komisia oznámila, že povolí ľuďom, ktorí čakajú v radoch, hlasovať aj po 17.00 h. Hamza Šahbáz, synovec Šarífa a kandidát do Národného zhromaždenia vo východopakistanskom meste Láhaur vyhlásil, že jeho strana získa väčšinu kresiel.
Obvinili úrady z manipulácií
Chánova strana obvinila úrady z politického inžinierstva a argumentovala odstavením mobilných a internetových služieb.
V severozápadnej oblasti Pakistanu zabili pri útokoch najmenej piatich príslušníkov bezpečnostných služieb – štyroch policajtov a vojaka, keď na ich vozidlo zaútočili ručným granátom, informovali miestne médiá.
Očakáva sa, že predbežné prvé výsledky začnú prichádzať o niekoľko hodín. V tejto vyše 240-miliónovej juhoázijskej krajine malo oprávnenie hlasovať viac ako 128 miliónov ľudí. Rozhodovali o 336 členoch tamojšieho Národného zhromaždenia.
O mandáty v tejto dolnej komore parlamentu a štyroch provinčných zastupiteľstvách sa uchádzalo takmer 18.000 kandidátov. Otvorených bolo približne 90-tisíc volebných miestností.
Očakávalo sa, že najviac hlasov vo voľbách získa Pakistanská moslimská liga-Naváz (PML-N) vedená expremiérom Šarífom, ktorému v decembri 2023 pakistanský najvyšší súd zrušil rozsudok v prípade úplatkárstva a umožnil mu tak kandidovať. Politickí komentátori ho označovali za kandidáta podporovaného armádou, ktorá má v Pakistane silné postavenie.
Podľa prieskumov najpopulárnejší politik krajiny, bývalý premiér Chán, je pritom od augusta minulého roka vo väzení. Na volebných lístkoch napokon nefigurovalo ani jeho Pakistanské hnutie pre spravodlivosť (PTI) a jeho členovia kandidovali ako nezávislí.