Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Voliť prezidenta môžu aj ľudia s trvalým pobytom mimo Slovenska

Nedá sa však hlasovať zo zahraničia poštou.

Voliť prezidenta môžu aj ľudia s trvalým pobytom mimo Slovenska
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Erik Mader

V prezidentských voľbách môžu voliť aj ľudia s trvalým pobytom mimo Slovenska. Nedá sa však hlasovať zo zahraničia poštou. Voliť môžete výlučne osobne vo volebnej miestnosti na Slovensku. Na svojom webe na to upozorňuje Ministerstvo vnútra (MV) SR.

„Občan SR, ktorý nemá trvalý pobyt na Slovensku, môže hlasovať v ktorejkoľvek volebnej miestnosti, ak predloží platný cestovný doklad a čestné vyhlásenie o tom, že má trvalý pobyt v zahraničí, a teda nemá na Slovensku trvalý pobyt,“ uviedlo ministerstvo.

Vzor čestného vyhlásenia uverejnili na webe MV, prípadne ho voličovi v deň volieb poskytne okrsková volebná komisia. Podpis na vyhlásení nemusí byť úradne osvedčený. Okrsková volebná komisia takéhoto voliča dopíše do zoznamu voličov, čo zaznamená v jeho slovenskom cestovnom doklade. Čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine pripojí k zoznamu voličov.

Volič s trvalým pobytom v SR môže hlasovať v mieste svojho bydliska alebo aj kdekoľvek na Slovensku, ak si vopred vybavil hlasovací preukaz.

Prvé kolo volieb prezidenta bude v sobotu 23. marca. Prípadné druhé kolo bude 6. apríla. Funkčné obdobie prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí 15. júna 2024.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko