Na hlavný obsah

Clá na niektoré ruské a bieloruské agrokomodity by sa mohli zvýšiť. Eurokomisia pripravila návrh

Návrh má zabrániť destabilizácii únijného trhu.

Clá na niektoré ruské a bieloruské agrokomodity by sa mohli zvýšiť. Eurokomisia pripravila návrh
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel počas samitu v Bruseli. Foto: TASR/AP

Európska komisia pripravila návrh na zvýšenie ciel na ruské a bieloruské obilniny, olejnaté semená a ďalšie odvodené poľnohospodárske produkty. Uviedla vo štvrtok (21. 3.) šéfka EK Ursula von der Leyenová na tlačovej konferencii po skončení prvého dňa summitu EÚ v Bruseli.

Navrhované opatrenia zverejní únijná exekutíva podľa informácií ČTK počas piatka (22. 3). „Pripravili sme návrh na zvýšenie ciel na ruský a bieloruský dovoz obilnín, olejnatých semien a odvodených produktov. Existuje niekoľko dobrých dôvodov na predloženie tohto návrhu,“ povedala predsedníčka únijnej exekutívy.

Návrh podľa nej zabráni tomu, aby ruské obilie destabilizovalo únijný trhro. Rovnako znemožní Rusku, ktoré už viac ako dva roky vedie agresiu proti Ukrajine, využívať výnosy z vývozu týchto produktov do EÚ.

O reštrikciách na dovoz ruského a bieloruského obilia do EÚ hovoril tento týždeň aj list, ktorý EK poslalo päť krajín. „Týmto listom sa snažíme riešiť spoločný a naliehavý problém, ktorý nás všetkých spája – dovoz obilia z Ruska do EÚ,“ píše sa v liste. Ten bol adresovaný eurokomisárom Valdisovi Dombrovskisovi a Januszovi Wojciechowskému.

„Zatiaľ čo Ruská federácia naďalej vedie brutálnu, nezákonnú a neopodstatnenú útočnú vojnu proti Ukrajine, jej obilie ďalej vstupuje na trh Európskej únie. Napríklad v roku 2023 EÚ doviezla 1,53 milióna ton ruského obilia za 437,5 milióna eur,“ stojí ďalej v dokumente, ktorý podpísali ministri pôdohospodárstva Estónska, Litvy, Lotyšska, Poľska a Českú republiku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika