Na hlavný obsah

Eurokomisia je pripravená konať v súvislosti so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry

Rozpustenie úradu ľutuje.

Eurokomisia je pripravená konať v súvislosti so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry
EK ľutuje rozpustenie slovenskej prokuratúry a je pripravená konať, povedal hovorca. Foto: TASR/Jaroslav Novák, Martin Baumann, koláž RTVS

Európska komisia (EK) ľutuje rozpustenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Nebude váhať použiť kroky na ochranu práva Európskej únie a spoločného rozpočtu. Agentúre Reuters to vo štvrtok (21. 3.) povedal hovorca komisie.

Únijná exekutíva už skôr pohrozila možnosťou zablokovania časti fondov, ak slovenské orgány nezaručia efektívne vyšetrovanie korupcie.

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) vo februári presadila v parlamente rozsiahle zmeny v trestnom práve. Okrem iného zrušila útvar špeciálnej prokuratúry, ktorý sa zaoberal vyšetrovaním korupcie na vysokých miestach.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v súvislosti s prijatou legislatívou obrátila na Ústavný súd. Ten síce pri časti jej znenia pozastavil účinnosť, zrušenie elitnej skupiny prokurátorov však ponechal v platnosti.

„Komisia ľutuje rozpustenie úradu špeciálnej prokuratúry bez prijatia záruk, ktoré by zabezpečili efektívne pokračovanie vyšetrovania,“ citovala agentúra hovorcu. Komisia podľa neho starostlivo zhodnotí dôsledky vládneho kroku a „nebude váhať podniknúť kroky na zabezpečenie rešpektu k právu EÚ a ochrany finančných záujmov EÚ“.

Eurokomisár pre otázky spravodlivosti Didier Reynders už počas prípravy slovenskej reformy povedal, že Brusel je pripravený využiť sankcie na zabezpečenie riadnej finančnej správy rozpočtu únie.

Princíp ochrany rozpočtu ÚNIE umožňuje komisii zmraziť európske fondy určené pre krajinu, ktorá dostatočne nezabezpečí ich riadne využitie. To v súčasnosti pociťuje Maďarsko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko