Na hlavný obsah

Maroš Žilinka odmieta kritiku: Ani jeden prokurátor zo zrušeného úradu nerobí podradnú robotu

Ubezpečil, že úlohy prokuratúry SR sú zabezpečené aj po zrušení ÚŠP.

Maroš Žilinka odmieta kritiku: Ani jeden prokurátor zo zrušeného úradu nerobí podradnú robotu
Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Foto: TASR/Martin Baumann

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka deklaroval, že si pri zaradení prokurátorov zrušeného Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na jednotlivé útvary Generálnej prokuratúry (GP) SR splnil svoju zákonnú povinnosť.

Na stredajšej (27. 3.) tlačovej konferencii zdôraznil, že sa dbalo striktne na odbornosť prokurátorov či potreby organizačných zložiek GP. Ubezpečil, že úlohy prokuratúry SR sú zabezpečené aj po zrušení ÚŠP.

Kam zaradili prokurátorov z ÚŠP? Na to sa v Správach RTVS pozrel redaktor Timotej Pisch

Žilinka odmietol tvrdenia niektorých politikov, ktorí spôsob zaradenia kritizovali. Ani jeden prokurátor podľa jeho slov nerobí na GP SR podradnú robotu.

„Je to obyčajná urážka prokurátorov a dehonestácia postavenia prokurátora GP SR,“ podotkol. Mrzí ho dehonestácia úlohy novozriadeného útvaru väzenstva GP. Tento útvar podľa jeho slov plní zákonnom vymedzené úlohy, jednou z nich je napríklad dozor miesta, kde je obmedzená osobná sloboda osôb.

Úloha novozriadeného oddelenia závažnej trestnej činnosti GP SR je podľa Žilinku prioritne riadiaca, kontrolná, metodická a usmerňovacia vo vzťahu k podriadeným prokuratúram.

„A to predovšetkým v oblastiach korupcie, extrémizmu, terorizmu a ochrany finančných záujmov EÚ,“ priblížil.

Budú vykonávať aj prvostupňovú agendu

V prvopočiatočnej fáze však budú prokurátori tohto oddelenia vykonávať aj prvostupňovú agendu, aby odbremenili krajské prokuratúry. „Je to podobné, ak nie rovnaké oddelenie, ako je na štátnom zastupiteľstve v ČR,“ povedal. Na oddelení je osem prokurátorov.

Opatrenia súvisiace so zabezpečením plnenia úloh prokuratúry SR po zrušení ÚŠP boli podľa Žilinku ovplyvnené časom potrebným na ich prijatie a zodpovedajú logistickému rozsahu a náročnosti celej tejto operácie.

„Bez nasadenia mojich kolegov a kolegýň, či na GP SR alebo na krajských prokuratúrach, by to nebolo možné,“ dodal.

Podľa SaS neprijateľne obhajuje rušenie ÚŠP

Generálny prokurátor podľa opozičnej SaS neprijateľne obhajuje rušenie ÚŠP a zároveň dehonestuje prácu prokurátorov, ktorí na ňom pracovali.

„Nevšimli sme si jediné poďakovanie z jeho strany bývalým špeciálnym prokurátorom za ich prácu a nasadenie v boji proti korupcii a organizovanému zločinu,“ povedala poslankyňa parlamentu Mária Kolíková (SaS). Žilinka podľa nej pracuje s prípadmi z ÚŠP len ako s číslami.

Podľa poslanca z opozičného Progresívneho Slovenska Branislava Vanča generálny prokurátor na tlačovej konferencii nedal odpoveď takmer na žiadnu z ich otázok týkajúcich sa rušenia špeciálnej prokuratúry.

„Jeho vyjadrenia, že kritériom na zaradenie špeciálnych prokurátorov a prokurátoriek na nové pozície bola odbornosť, boli príliš všeobecné a navyše vôbec nesedia,“ povedal.

Zo zrušeného ÚŠP bolo odovzdaných 333 vecí pred začatím trestného stíhania a vyše 600 prípadov, kde bolo začaté trestné stíhanie. Väčšina prípadov skončila na krajských prokuratúrach, kde vykonáva prvostupňovú agendu 67 prokurátorov.

Žilinka avizoval, že tento počet by mohol byť na základe presunu tabuľkových miest z GP a ďalších opatrení zvýšený na 80. Na oddelenie závažnej trestnej činnosti GP bolo z ÚŠP presunutých 233 vecí.

ÚŠP zanikol od 20. marca. Prokurátori ÚŠP boli zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry SR. Prípady, kde bola podaná obžaloba na ŠTS alebo kde je návrh na podanie obžaloby, by mali aj naďalej zostať súčasným prokurátorom.

Kauzy z prípravného konania majú byť rozdelené primárne na krajské prokuratúry naprieč Slovenskom. Zrušenie ÚŠP bolo súčasťou nedávno schválenej zmeny trestných kódexov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko