Na ostrove Cyprus sa rozšíril invázny druh masívneho vodného hmyzu – belostóma veľká (lat. Lethocerus patruelis). Upozornil na to portál ČT24.
Radí sa medzi dravé bzdochy a na dĺžku meria až dvanásť centimetrov. Vyznačuje sa tiež ostrými pazúrmi na predných končatinách a mohutným sosákom.
Tento druh žijúci v sladkej vode je dostatočne silný na to, aby sa živil rybami, obojživelníkmi, menšími vtákmi a dokonca korytnačkami.
Doteraz sa tento dravec vyskytoval len v najjužnejších častiach Európy, ale vďaka klimatickej zmene sa teraz šíri aj do miest, kde bol predtým neznámy.
Cyprus je najbližšie k Turecku, od ktorého ho delí len 64 kilometrov. Práve odtiaľ sa obrovské bzdochy zrejme dostali na ostrov, keďže ich spozorovali na jeho najvýchodnejšom cípe. Vedci ich tam prvýkrát zaznamenali v lete 2020.
Žije prevažne v rybníkoch a pomaly tečúcich sladkých vodách v Turecku, Izraeli a potom ďalej na východ až po Indiu. Čoraz častejšie sa však objavuje aj v kontinentálnej Európe a v posledných rokoch prenikol napríklad na Balkán.
Uhryznutie pripomína elektrický šok
Je to veľmi zdatný lovec, ktorý úspešne zabíja aj veľkú korisť, a ak sa rozšíri, môže narušiť ekosystém na juhu Európy. Uhryznutie je bolestivé a údajne pripomína elektrický šok.
Na ostrove Cyprus belostómu prvýkrát spozorovali ľudia, ktorí sa kúpali v prírodných kúpaliskách. Po stretnutí s týmto tvorom začali na sociálnych sieťach zverejňovať rozmazané fotografie a videá.
Prírodovedci začali po obrovskej bzdoche pátrať a získali aj exempláre od nálezcov. Čo presne spôsobilo presun hmyzu, vedci zatiaľ nevedia.