Počet obéznych ľudí celosvetovo presiahol jednu miliardu. Preukázala to štúdia organizácie NCD Risk Factor Collaboration v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Informoval o tom zahraničný portál Skynews.
Zo zistení vyplýva aj to, že sa „miera obezity u detí a dospievajúcich v rokoch 1990 a 2022 zvýšila štvornásobne, pričom u dospelých sa viac ako zdvojnásobila“.
Ubudlo tiež detí a dospelých, ktorí trpia podváhou. V rovnakom období tento problém klesol u dospelých o viac ako o polovicu. Podľa výsledkov výskumu bolo obéznych 879 miliónov dospelých ľudí a 159 miliónov detí.
„Je veľmi znepokojujúce, že epidémia obezity, ktorá bola v roku 1990 zjavná u dospelých vo veľkej časti sveta, sa teraz odráža aj u detí a dospievajúcich v školskom veku,“ povedal pre portál autor štúdie profesor Majid Ezzati.
„Zároveň sú stovky miliónov ľudí stále postihnuté podvýživou, najmä v niektorých najchudobnejších častiach sveta. Na úspešné riešenie oboch foriem podvýživy je nevyhnutné, aby sme výrazne zlepšili dostupnosť a cenovú prístupnosť zdravých a výživných potravín,“ dodal.
V roku 2022 bolo podvyživených 10,1 percenta dievčat, u chlapcov to bolo 12,4 percenta. Ide o podstatný nárast od roku 1990, kedy podvýživou trpelo 4,7 percenta populácie.
Najvyšší výskyt obezity zaznamenali v Tongu, Americkej Samoe, Polynézii a Mikronézii, Cookovych ostrovoch a v Niue.
Štúdia uvádza, že na celom svete bude mať od roku 2022 podváhu približne 532 miliónov ľudí, z toho 183 miliónov žien, 164 miliónov mužov, 77 miliónov dievčat a 108 miliónov chlapcov.