Najväčšia vesmírna loď zhorela pri návrate do atmosféry. Napriek tomu firma SpaceX tvrdí, že ide o úspech. Testovala v poradí tretí let bez ľudskej posádky. Vesmírna loď Starship sa dostala ďalej do vesmíru ako pri posledných dvoch pokusoch. Vo štvrtok (14. 3.) štartovala z Texasu a jej let trval 45 minút.
Prvý testovací let rakety Super Heavy s vesmírnou loďou Starship z apríla minulého roka sa skončil už po štyroch minútach. Prvý stupeň sa pre poruchu neoddelil a raketa vybuchla. Aj preto SpaceX miernila pred tretím testom očakávania.
Až 120 metrov vysoká raketa s 33 raketovými motormi sa vo štvrtok odlepila zo štartovacej rampy v Texase. Prvá fáza letu prebehla bez problémov.
„Prekonávame supersonickú rýchlosť. Raketa sa pohybuje rýchlejšie ako rýchlosť zvuku. Zábery máme z kamier upevnených na vesmírnej lodi,“ uviedol
Prvý stupeň sa úspešne odpojil vo výške približne 85 kilometroch a vesmírna loď Starship aktivovala vlastné raketové motory. „Starship je na ceste do vesmíru a prvý stupeň padá do mexického zálivu,“
Raketa spadla do oceánu. V budúcnosti by však mal prvý stupeň vertikálne pristáť a po doplnení paliva byť znova použitý, čo radikálne zníži cenu letov do vesmíru.
Tretiemu testovaciemu letu bez ľudskej posádky lode Starship sa v Správach RTVS venoval redaktor Martin Rajec:
Nový míľnik
Vesmírnej lodi Starship sa podaril dosiahnuť nový míľnik, keď sa dostala zatiaľ najďalej do vesmíru a vstúpila do atmosféry nad Indickým oceánom. „Vidíme, ako sú klapky rozžeravené, Starship vstúpila do atmosféry,“
Po 45 minútach letu stratilo riadiace centrum s kapsulou spojenie. SpaceX neskôr oznámila, že vesmírna loď vstup do atmosféry neprežila a pravdepodobne sa pred pádom do Indického oceánu rozpadla. Údajne sa dostala ďalej, ako inžinieri očakávali.
Riaditeľ NASA Bill Nelson vo vyhlásení zablahoželal SpaceX k úspešnému testovaciemu letu. Starship má v budúcnosti dopraviť ľudí na Mesiac a neskôr aj na Mars. Vesmírna loď má byť schopná naraz prepraviť až 100 pasažierov. Riaditeľ SpaceX Elon Musk oznámil, že v tomto roku plánuje ešte šesť testovacích letov.