Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Po hromadnej bitke austrálske úrady zakázali mládeži nočné vychádzanie

Zákaz bude trvať dva týždne.

Po hromadnej bitke austrálske úrady zakázali mládeži nočné vychádzanie
Ilustračná snímka nepokojov. Foto: Unsplash

Austrálske úrady v Alice Springs zaviedli dvojtýždňový zákaz nočného vychádzania pre neplnoleté osoby. Stalo sa tak po utorkovej (26. 3.) hromadnej bitke, do ktorej sa zapojilo približne 150 ľudí. Mnohí z nich boli ozbrojení, informovala agentúra Reuters.

Zákaz vychádzania bude platiť od 18.00 h do 06.00 h pre osoby mladšie ako 18 rokov. Týka sa centra mesta, ktoré je domovom veľkého počtu pôvodných obyvateľov Austrálie a dlhodobo zápasí s veľkými sociálnymi rozdielmi.

„Chceme, aby sa ľudia v Alice Springs cítili bezpečne. Aby mohli ísť do nákupného centra alebo vyzdvihnúť svoje deti zo školy bez toho, aby sa museli obávať o svoju bezpečnosť,“ povedala na stredajšej (27. 3.) tlačovej konferencii Eva Lawlerová, premiérka Severného teritória, kde sa Alice Springs nachádza.

Násilie vyvolala smrť mladíka

Utorkové násilie vyvolala smrť 18-ročného muža z 20. marca, ktorá viedla k hádke medzi niekoľkými miestnymi rodinami. Vyvrcholila bitkou v krčme v centre mesta, uviedla polícia.

Policajti zatkli päť osôb a na mieste činu zhabali 50 zbraní. „Identifikujeme zodpovedné osoby a postavíme ich pred súd,“ povedal novinárom policajný komisár Michael Murphy.

Regulácia alkoholu

Mesto Alice Springs leží v odľahlej púštnej oblasti asi dvetisíc kilometrov severozápadne od Sydney. Je východiskovým bodom do známych turistických destinácií, ako je napríklad pre Austrálčanov posvätná skala Uluru. Austrálčania tiež tvoria pätinu z 26-tisíc obyvateľov mesta.

Austrálske úrady už roky regulujú predaj alkoholu v Alice Springs v snahe obmedziť násilie a sexuálne zneužívanie, píše agentúra Reuters. Toto opatrenie zamerané na pôvodné obyvateľstvo však bolo opakovane kritizované ako rasovo diskriminačné.

Skupiny zastupujúce záujmy pôvodného obyvateľstva v Alice Springs tvrdia, že situácia v okrese je výsledkom dlhodobého systematického zanedbávania odľahlých lokalít sužovaných chudobou, nekvalitným bývaním alebo nedostatočnou finančnou podporou škôl a zdravotníckych zariadení.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet