Na hlavný obsah

Systém HAKA, ktorý pomáhal polícii pri hľadaní ukradnutých vozidiel, nečakane končí

Systém pomohol objasniť krádeže vyše dvetisíc áut.

Systém HAKA, ktorý pomáhal polícii pri hľadaní ukradnutých vozidiel, nečakane končí
Aplikácia HAKA. Foto: RTVS

Nečakane končí systém HAKA. Na sociálnej sieti pomáha polícii v pátraní po ukradnutých autách. Zakladateľ skupiny Štefan Farkaš sa rozhodol iniciatívu po siedmich rokoch rozpustiť. Počas svojej existencie pomohla objasniť krádeže vyše dvetisíc áut.

Skupina HAKA má na sociálnej sieti takmer 300-tisíc členov. Vďaka svojmu dosahu pomohla polícii identifikovať páchateľov krádeží alebo inej trestnej činnosti. Medzi nimi napríklad medializovaný prípad podpaľača áut z Bratislavy alebo členov autičkárskeho gangu z Hlohovca a Leopoldova. Po siedmich rokoch sa zakladateľ skupiny rozhodol skončiť.

„Vždy sme sa to snažili robiť nezištne, bez dvoch percent z dane, bez štátnych, bez eurodotácií. Bohužiaľ, situácia sa trochu mení aj v mojom osobnom živote. Budem musieť hľadať v skratke druhú robotu, aby som vedel uživiť seba aj rodinu,“ povedal zakladateľ HAKA Štefan Farkaš.

Systému HAKA sa v Správach RTVS venovala redaktorka Andrea Šeligová:

Ľudia sa na HAKA obracajú každý deň. Za sedem rokov sa jej podarilo vrátiť 415 áut a nájsť 1 950 nevrátených vozidiel.

„Úplne najšťastnejší som bol, keď sa podarilo nájsť auto nejakej slobodnej mamičke, ktorá bola závislá na tom vozidle, potrebovala to pre dieťa alebo pre chorú mamu. A takýchto prípadov sme mali veľa,“ priznal Farkaš.

Skupinu môže prevziať polícia

Definitívne zrušenie skupiny naplánoval Štefan Farkaš na koniec tohto roka. Nemusí sa tak stať, ak ju dovtedy prevezme polícia.

„HAKA im dáme absolútne zadarmo, aplikáciu, stránku a môžu pokračovať tam, kde my v podstate skončíme,“ povedal zakladateľ HAKA.

„Ja by som bol rád, keby sme sa skontaktovali s pánom zakladateľom a možno prebrali nejaké možnosti, či tento projekt nevie fungovať aj v nejakom partnerstve s ministerstvom vnútra. Budeme hľadať cestu k tomu, aby rozumné projekty vedeli pokračovať,“ vyhlásil minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Po zrušení skupiny na sociálnej sieti zostane aplikácia na vyhľadávanie vozidiel ďalej aktívna ešte minimálne päť rokov.

„Ona je online napojená na políciu SR, ČR, Maďarska a ďalších piatich krajín. Čiže ľudia neprídu o aplikáciu. Jedine, o čo prídu, bude HAKA ako facebooková skupina a nonstopová linka, ktorú som spravoval ja,“ uzavrel Farkaš.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko