Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

VIDEO: Misia japonskej rakety bola neúspešná, krátko po štarte explodovala

Raketa mala vyniesť do vesmíru experimentálnu vládnu družicu.

Japonská startupová spoločnosť Space One informovala o neúspešnej misii svojej rakety Kairos. V stredu (13. 3.) krátko po štarte z cípu hornatého polostrova Kii v západnom Japonsku explodovala.

Podľa agentúry AFP startup Space One so sídlom v Tokiu mal za cieľ stať sa prvou japonskou súkromnou firmou, ktorá úspešne umiestni svoju družicu na obežnú dráhu.

Space One uviedla, že let 18 metrov vysokej štvorstupňovej rakety na tuhé palivo bol po štarte „prerušený“ a že situáciu vyšetruje.

Pozrite si záznam z neúspešného štartu japonskej rakety spoločnosti Space One:

Bezprostredne nie je známe, čo spôsobilo výbuch, ani to, či došlo k nejakým zraneniam. Space One uviedol, že štart je vysoko automatizovaný, aj keď si v pozemnom riadiacom stredisku vyžaduje prítomnosť zhruba tucta zamestnancov.

Kairos mal do vesmíru vyniesť experimentálnu vládnu družicu. Tá mala dočasne nahradiť špionážne satelity na obežnej dráhe, ak by prešli do režimu offline.

Space One plánoval tento štart pôvodne na sobotu, ale odložil ho po tom, čo do priľahlého sektoru mora nečakane vplávala loď.

Hoci je Japonsko relatívne malým hráčom v pretekoch o dobývanie vesmíru, tamojší vývojári rakiet sa snažia postaviť lacnejšie vozidlá. Chcú tak reagovať na rastúci dopyt po štartoch družíc, pričom nielen zo strany svojej vlády, ale aj od globálnych klientov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet