Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Zelenskyj: Ak nedostaneme vojenskú pomoc od USA, budeme musieť začať ustupovať

Kyjev hľadá spôsob, ako sa tomu vyhnúť.

Zelenskyj: Ak nedostaneme vojenskú pomoc od USA, budeme musieť začať ustupovať
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: Profimedia

Ak Ukrajina nedostane sľúbenú americkú vojenskú pomoc, ktorú blokujú spory v Kongrese, budú ukrajinské sily musieť začať po malých krôčikoch ustupovať. Kyjev však hľadá cesty, ako takémuto scenáru zabrániť. V rozhovore s americkým denníkom The Washington Post (WP) to uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Ak nebudeme mať americkú podporu, bude to znamenať, že nemáme protivzdušnú obranu, žiadne rakety Patriot, rušičky pre elektronický boj, delostrelecké granáty kalibru 155 milimetrov,“ povedal WP.

„To by znamenalo, že sa budeme vracať, ustupovať, krok za krokom, po malých krôčikoch,“ pokračoval. „Snažíme sa nájsť nejaký spôsob, ako neustupovať,“ dodal.

Zelenskyj podľa WP tiež poznamenal, že Ukrajina môže na ruské útoky na energetickú infraštruktúru reagovať podobne.

„Ak nebudeme mať protivzdušnú obranu, ktorá ochráni našu energetickú sústavu, a Rusi na ňu zaútočia, moja otázka znie: Prečo im nemôžeme odpovedať? Ich spoločnosť sa musí naučiť žiť bez benzínu, bez nafty, bez elektriny. Je to spravodlivé,“ povedal s tým, že keď Rusko prestane útočiť, prestane na to Ukrajina odpovedať.

Na otázku, či americkí činitelia Ukrajinu varovali, aby nevykonávala útoky na ruskú energetickú sústavu, odpovedal, že americká reakcia nebola pozitívna, ale že Washington nemôže Ukrajine brániť v nasadzovaní zbraní domácej výroby. „Použili sme naše drony. Nikto nám nemôže tvrdiť, že nesmieme,“ uviedol.

Útoky na Krym

Zelenskyj podľa WP tiež zdôraznil, že Ukrajina potrebuje americké rakety dlhého doletu ATACMS, ktoré by podľa neho mohli zasiahnuť ciele na Ruskom okupovanom Kryme, a to najmä letisko.

„Keď bude Rusko vedieť, že môžeme tieto lietadlá zničiť, nebudú útočiť z Krymu. To je ako s námornou flotilou. Vytlačili sme ich z našich teritoriálnych vôd. Teraz ich vytlačíme z letísk na Kryme, „dodal.

Rusko v rozpore s medzinárodným právom v roku 2014 pripojilo ukrajinský Krym k svojmu územiu. Vtedy tiež obsadilo vojenskú infraštruktúru na polostrove.

Americká vláda od začiatku ruskej invázie posiela na Ukrajinu vojenské vybavenie zo svojich zásob, ktoré potom dopĺňa za peniaze uvoľnené Kongresom. Na konci minulého roka však vyčerpala posledné prostriedky, ktoré zákonodarcovia na tento účel uvoľnili, a americká vojenská pomoc je odvtedy ochromená.

Návrh, ktorý by vláde poskytol dodatočných 60 miliárd dolárov (55 mld. eur) na vojenskú aj ekonomickú podporu Ukrajiny, už prešiel Senátom. Republikánske vedenie Snemovne reprezentantov ho však zatiaľ blokuje.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet