Na hlavný obsah

Počet ľudí nakazených čiernym kašľom rastie na celom Slovensku. Chorobnosť zasiahla najmä deti

Najviac sa objavoval u detí do jedného roka.

Počet ľudí nakazených čiernym kašľom rastie na celom Slovensku. Chorobnosť zasiahla najmä deti
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Na Slovensku od začiatku roka evidujú 390 prípadov čierneho kašľa. Najvyššiu chorobnosť zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR u detí do jedného roku. Deklaruje, že situáciu pravidelne monitoruje. V piatok (19. 4.) o tom informovala hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

„Sme pripravení, sú postupy, ktoré sú legislatívne podložené a samozrejme minimálne v týždňových intervaloch sedíme v rámci sekcie krízového riadenia na ministerstve zdravotníctva, kde na základe dennodenného monitorovania v podstate robíme modelové situácie,“ informovala Červeňová.

Vyšší výskyt ochorenia u nularočných detí podľa nej spôsobujú dva základné faktory. „Buď sa maminy nedali preočkovať v tehotenstve a druhý dôvod je, že nularočné deti ešte neprešli plným základným očkovaním,“ ozrejmila.

Upozornila, že zaočkovanosť u detí pri povinných očkovaniach už niekoľko rokov vykazuje pokles, čo môže spôsobiť čoraz častejší výskyt ohnísk týchto ochorení. V prípade čierneho kašľa je najnižšia zaočkovanosť v Bratislavskom a Košickom kraji.

Očkovanie odborníci odporúčajú aj dospelým. Tehotným ženám sa očkovanie odporúča najmä v prvom a druhom, ale aj v treťom trimestri.

Podľa hygieničky s vakcínami problém nie je

Hlavná hygienička deklarovala, že Slovensko je v prípade potreby pripravené na zvýšený záujem o preočkovanie. „Čo sa týka objednávania vakcín a vôbec dostupnosti vakcín, je priamo ministerstvo zdravotníctva to, ktoré zodpovedá za túto úlohu,“ dodala.

S vakcínami podľa nej v súčasnosti problém nie je a dočasné výpadky v aktuálnej situácii za problém nepovažuje. Rovnako pediatri sú podľa jej slov v prípade potreby pripravení cielene deti na čierny kašeľ testovať.

Čierny kašeľ je akútne respiračné ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré postihuje najmä dýchací systém. V klinickom obraze dominuje protrahovaný dráždivý neproduktívny kašeľ trvajúci týždne až mesiace.

„Spozornieť treba, keď ten kašeľ pretrváva dlhodobo, ak sú aj iné príznaky, že to dieťa je malátne, unavené, sú tam febrílie,“ dodala. Mimoriadne závažný môže byť čierny kašeľ u nezaočkovaných detí alebo detí, ktorých matka nebola zaočkovaná. Rovnako aj u imunitne oslabených osôb, ozrejmil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny