Na hlavný obsah

Právo na hotovosť bude musieť ísť preč z ústavy, pohrozila nám Európska únia

Presadila ho ešte v minulom období Sme rodina.

Právo na hotovosť bude musieť ísť preč z ústavy, pohrozila nám Európska únia
Ilustračná snímka eurobankoviek. Foto: Unsplash

Poslanci parlamentu budú musieť upraviť právo na hotovosť, ktoré máme zakotvené v ústave. Európska únia nám za to hrozí infringementom, teda konaním o žalobe.

Mať právo na hotovosť v ústave presadila ešte v minulom období Sme rodina aj s podporou dnešnej koalície. Podľa poslanca Jána Blcháča (Hlas-SD) bol zákon dobrým úmyslom predkladateľov.

„Došlo k nejakej zlej formulácii, ktorú si dnes Európska centrálna banka (ECB) môže vykladať inak, ako sa pôvodne myslelo. Je pred nami úloha buď preformulovať článok ústavy, k čomu je potrebná ústavná väčšina, alebo vypustiť tento článok,“ dodal.

„Hrozí nám infringement, čo na konci dňa znamená pokutu. Proces je dlhý, ale na konci je pokuta. V takejto včasnej fáze sa o tomto môžeme baviť,“ povedal poslanec Štefan Kišš (Progresívne Slovensko).

Základný argument je podľa neho, že právo na hotovosť máme ako občania Európskej únie v každom prípade, nepotrebujeme to mať v ústave. „A keď to už v tej ústave máme, potrebujeme to opraviť. Súčasné znenie je problematické, bijú sa tam medzi sebou paragrafy. S tým má ECB, Národná banka Slovenska aj ministerstvo financií problém,“ dodal.

Problému s právom na hotovosť v ústave sa RTVS venovala v Aktuálne :24:

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika