Kvalitu potravín a produktov treba v rámci Európskej únie zjednotiť. Po zasadnutí Európskej rady v Bruseli to povedal predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).
Podľa odborníka na značkové výrobky je dvojitá kvalita potravín v Únii už minulosťou. Ochranu spotrebiteľov pred rôznou kvalitou potravín posúdi Európska komisia.
Rovnaký produkt, výrobca aj obal, no rozdielna kvalita a zloženie. Aj to je podľa premiéra Roberta Fica realita pri kvalite potravín v rôznych krajinách Európskej únie.
„Pri jednotnom trhu musíme rešpektovať to, že sme všetci jednotní v Európskej únii. Nemôžete kúpiť tú istú čokoládu, s tým istým obalom, od toho istého výrobcu a nakoniec zistíte, že objem kakaa je nižší ako v Rakúsku,“ povedal Fico.
Ako je to s dvojakou kvalitou potravín v rámci krajín Európskej únie, zisťoval v Správach RTVS redaktor Timotej Pisch:
Hrozba pokuty
Podľa riaditeľa združenia pre značkové výrobky sa v súčasnosti dvojitá kvalita produktov v Únii vyskytuje už len v minime prípadov. Vyrovnanie kvality produktov priniesla smernica Európskej únie z roku 2019.
„Výrobcovia sa začali oveľa citlivejšie na tento problém pozerať. A to aj pod hrozbou pokút, ktoré vychádzajú z tejto smernice. Začali meniť receptúry tak, aby pod rovnakým obalom bolo rovnaké zloženie a rovnaká kvalita,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky Ľubomír Tuchscher.
Pri porušení pravidiel jednotnej receptúry či kvality hrozia výrobcom vysoké pokuty zo strany Európskej únie. Po zmene zákona o ochrane spotrebiteľov ich bude môcť vyberať aj Slovensko.
„Je dôležité, aby samotní výrobcovia dostali možnosť sa vyjadriť či naozaj tie odlišnosti, ktoré by sa zistili, sú podstatné a či nie sú odôvodnené nejakými objektívnymi dôvodmi,“ uviedla riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová.
Zákon o ochrane spotrebiteľa
Zákon o ochrane spotrebiteľov z dielne ministerstva hospodárstva ide v parlamente do druhého čítania na budúci týždeň. Plánuje ho podporiť aj časť opozície.
„Pán Fico vždy vyťahuje túto tému pred voľbami. V tomto prípade pred európskymi voľbami. Vytiahol to v roku 2017 a odvtedy s tým nič nerobil. My sme za ochranu spotrebiteľa a keď ten zákon prejde vo výboroch, tak pravdepodobne budeme hlasovať za,“ povedal poslanec Ivan Štefunko (Progresívne Slovensko).
Podľa premiéra Roberta Fica by mala Európska komisia v najbližšom čase vyhodnotiť, ako sú spotrebitelia v únii chránení pred možnou dvojitou kvalitou potravín a produktov.