Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Preživší samovražedného útoku v Manchestri žalujú tajnú službu. Vyšetrovanie ukázalo, že sa mu dalo predísť

V roku 2017 zahynulo 22 ľudí, keď sa terorista vo vstupných priestoroch haly odpálil.

Preživší samovražedného útoku v Manchestri žalujú tajnú službu. Vyšetrovanie ukázalo, že sa mu dalo predísť
Muž stojí pri kvetoch za obete bombového útoku na Námestí svätej Anny v centre Manchestru, 26. mája 2017. Foto: TASR/AP

Viac ako 250 ľudí, ktorí prežili samovražedný bombový útok na popovom koncerte v anglickom Manchestri z roku 2017, podalo žalobu na britskú kontrarozviedku MI5, uviedli ich právnici v nedeľňajšom vyhlásení. Informovala o tom agentúra AFP.

V máji 2017 zahynulo 22 ľudí a stovky ďalších osôb utrpeli zranenia, keď sa islamský terorista vo vstupných priestoroch viacúčelovej haly Manchester Arena odpálil krátko po koncerte americkej speváčky Ariany Grande.

Oficiálne vyšetrovanie v marci 2023 ukázalo, že útoku sa dalo zabrániť, ak by MI5 konala na základe dôležitých spravodajských informácií.

„Právne tímy zastupujúce poškodených, ktorí prežili bombový útok v Manchester Arene v roku 2017, a rodiny zosnulých, môžu potvrdiť, že spoločne podali skupinovú žalobu v mene viac ako 250 klientov na Tribunál pre vyšetrovacie právomoci (IPT),“ uviedli vo vyhlásení tri právne kancelárie zapojené do žaloby.

Útok spáchal 22-ročný Salman Abedi, ktorý pochádzal z Manchestru, ale bol líbyjského pôvodu. Inšpirovaný džihádistickou skupinou Islamský štát (IS) použil podomácky vyrobenú klincovú bombu. Jeho obeťami boli prevažne mladí ľudia a rodičia, ktorí po koncerte prišli vyzdvihnúť svoje deti.

IPT je nezávislý orgán vyšetrujúci sťažnosti ľudí, ktorí sa domnievajú, že sa stali obeťou nezákonného konania zo strany úradov verejnej moci. Tribunál používa tajné vyšetrovacie metódy a techniky zamerané na spravodajské služby.

Oneskorenie v súvislosti s jednou z dvoch spravodajských informácií viedlo k „premárneniu príležitosti vykonať potenciálne dôležitý vyšetrovací úkon“, uviedol vo svojej vlaňajšej správe šéf vyšetrovacej komisie John Saunders.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet