Vedci vycvičili psov, aby z dychu ľudí rozpoznali pach posttraumatickej stresovej poruchy (PTSP). Z 25 psov sa to podarilo zlatému retríverovi a nemeckému ovčiakovi. Informoval o tom server Sky News, podľa ktorého sú napriek tomu výsledky výskumu sľubné. Mohli by pomôcť pri výcviku asistenčných psov.
Niektorí psi sa dokážu naučiť vycítiť takzvané prchavé organické zlúčeniny (VOC). Tie tvoria „pachový profil“ človeka, vyplynulo zo štúdie zverejnenej v odbornom časopise Frontiers in Allergy. Niektoré prchavé organické látky sa spájajú so stresom, čo sa pri teste podarilo zistiť zlatému retríverovi menom Ivy a nemeckému ovčiakovi menom Callie.
Posttraumatická stresová porucha je duševné ochorenie spôsobené desivými alebo stresujúcimi udalosťami. Postihnutí ich často prežívajú v nočných morách a spomienkach.
Psy dokážu odhaliť mnohé iné ochorenia
Počas štúdie bolo 26 osôb, z ktorých viac ako polovica spĺňala diagnostické požiadavky pre posttraumatickú stresovú poruchu, požiadaných, aby dýchali do tvárovej masky. Vybavovali si pritom traumatické udalosti z minulosti.
Z 25 vycvičených psov dokázali podľa vedcov iba Ivy a Callie rozlíšiť vzorky z tvárovej masky vystresovaných ľudí od vzoriek osôb bez stresu s presnosťou až 90 percent.
„Pre Ivy aj Callie bola táto práca zo svojej podstaty motivujúca,“ uviedla Laura Kiirojaová z katedry psychológie a neurovied na kanadskej Dalhousieovej univerzite.
„Výhodou bola tiež ich neobmedzená chuť na lahodné pochúťky. V skutočnosti bolo oveľa ťažšie presvedčiť ich, aby si urobili prestávku, než aby začali pracovať. Najmä Callie sa postarala o to, aby nedošlo k žiadnemu otáľaniu,“ dodala.
Predchádzajúci výskum ukázal, že psy dokážu odhaliť ochorenia, ako je rakovina. Odhalia tiež včasné príznaky potenciálne nebezpečných zdravotných situácií. Napriklad blížiaci sa záchvat alebo náhla hypoglykémia, keď sa hladina cukru v krvi abnormálne zníži.
Existujú tiež psy, ktoré už boli vycvičené na to, aby pomáhali ľuďom počas krízových epizód. No reagujú len na behaviorálne alebo fyzické signály. Kiirojaová uviedla, že výsledky tejto štúdie by mohli zefektívniť tréning asistenčných psov pre osoby s PTSP.