Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

R. Fico si teraz vybral mier s Ukrajinou. Otázkou je, na ako dlho, píše ukrajinský denník

Kartu môže znova obrátiť pri voľbách.

R. Fico si teraz vybral mier s Ukrajinou. Otázkou je, na ako dlho, píše ukrajinský denník
Na snímke zľava predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády Ukrajiny Denys Šmyhaľ. Foto: TASR/František Iván

Bratislava bude mať na istý načas záujem o dobré vzťahy s Kyjevom. Otázkou však je, na ako dlho. Upozornil denník Ukrajinska pravda v komentári k štvrtkovej (11. 4.) schôdzi vlád oboch krajín, vedenej premiérmi Robertom Ficom (Smer-SD) a Denysom Šmyhalom.

Fico si momentálne vybral „mier s Ukrajinou“. Ale otázka znie, či ukrajinskú kartu, toľko zaberajúcu na slovenských voličov, vytiahne už pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu, alebo si ju ponechá do najbližších parlamentných volieb. Odpoveď podľa denníka závisí aj od toho, či sa Fico bude chcieť vyvarovať krízy vo vzťahoch s Bruselom.

Slová o tom, že vláda „má srdce, rozumie situácii a chce maximálne pomôcť“, už Ukrajina počula od mnohých zahraničných lídrov. Tentokrát však zaznela od predsedu parlamentu, „známeho svojimi protiukrajinskými a proruskými výrokmi“. Napísal denník o rokovaní v Michalovciach.

Išlo o druhé stretnutie šéfov vlád po vlaňajších parlamentných voľbách. Aj schôdzka v Užhorode, ktorej predchádzal rad Ficových „úprimne protiukrajinských výrokov“, dopadla vcelku dobre.

Podľa zdrojov z ukrajinskej delegácie Fico za zatvorenými dverami priznal, že protiukrajinské výroky boli určené domácemu publiku. Sám je však pripravený na konštruktívne vzťahy. „Ak Slovensko, rovnako ako Maďarsko, nebude blokovať pre Ukrajinu dôležité témy, potom budú musieť byť tieto vyhlásenia ignorované,“ uviedol neskôr jeden z členov vlády.

Vojna ako kampaňová téma

Medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb zohrala ukrajinská téma kľúčovú úlohu v kampani Petra Pellegriniho (Hlas-SD). Ten stavil na obavy, že víťazstvo jeho súpera Ivana Korčoka povedie k vyslaniu slovenských vojakov na Ukrajinu. Sľúbil, že to nedovolí, akokoľvek sa s ničím takým ani nepočítalo.

Strach z vojny zmobilizoval voličov slovenských dedín a malých miest, čo viedlo k Pellegriniho víťazstvu.

Koniec volebného cyklu na Slovensku dal nádej na pokrok do istej miery naplnilo. Usúdil denník na základe Šmyhalových výrokov o dosiahnutých dohodách.

Na snímke zľava predseda vlády Ukrajiny Denys Šmyhaľ a predseda vlády SR Robert Fico po podpise memoranda na tlačovej konferencii predsedov vlád SR a Ukrajiny po stretnutí členov slovenskej a ukrajinskej vlády 11. apríla 2024 v Michalovciach.
Na snímke zľava predseda vlády Ukrajiny Denys Šmyhaľ a predseda vlády SR Robert Fico po podpise memoranda na tlačovej konferencii predsedov vlád SR a Ukrajiny po stretnutí členov slovenskej a ukrajinskej vlády 11. apríla 2024 v Michalovciach.Foto: TASR/František Iván

Rovnako dôležitý bol podľa listu aj tón Ficových výrokov. Slovensko chce podľa premiéra prejaviť susednej krajine solidaritu „v nešťastí, s ktorým sa potýka“, bez toho, aby však príčinu „nešťastia“ pomenoval.

Slovensko sa tiež zúčastní na mierovom summite vo Švajčiarsku. Nebude klásť prekážky na ceste Ukrajiny do Európskej únie, prisľúbil Fico.

Ukrajina ako téma domácej politiky

Dôležité podľa denníka bolo aj to, čo oficiálne neodznelo. Rokovania sa zúčastnil minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD), neoficiálne označovaný za hlavného obchodníka so zbraňami. Hoci nie všetky Ficove vyhlásenia boli priateľské, najmä pokiaľ ide o zákaz dovozu ukrajinského poľnohospodárskeho tovaru, „celkový dojem bol vcelku pozitívny“.

Takúto zmenu postoja podľa denníka spôsobila dopredu skutočnosť, že na rozdiel maďarského premiéra Viktora Orbána, nie je pre súčasnú slovenskú vládu ukrajinská téma nástrojom zahraničnej, ale domácej politiky. Umelo vytvorený strach zo zapojenia do vojny pomohol mobilizovať voličov. Teraz sa však zdá táto téma irelevantná.

Premiéra navyše čakajú zložité rokovania s Európskou komisiou pre plány presadiť veľmi kontroverzné zmeny zákonov o RTVS a mimovládnych organizáciách. V stávke je zmrazenie pomoci EÚ vo výške 20 miliárd eur, a tak sa Fico bude usilovať o kompromis, usúdil expert Alexander Duleba.

Vzhľadom na to, aké účinné sa strašenie Ukrajinou ukázalo, bolo by zvláštne, aby sa k tomu Fico zase neuchýlil, píše denník. Otázka znie, či si to ponechá do najbližších parlamentných volieb, alebo to použije už pri júnových voľbách do EP?

Odpoveď vraj pravdepodobne závisí od toho, čo bude pre Fica prioritou. Tieto voľby alebo vyhnutie sa kríze vo vzťahoch s Bruselom. To určí dobu trvania „konštruktívnych vzťahov“ s Kyjevom, usúdila Ukrajinska pravda na záver.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko