Na hlavný obsah

Rusi nikdy nevrátia Ukrajine anektovaný Krym, mier bude drahý, vyhlásil premiér R. Fico

Uznanie územnej celistvosti je podľa neho len teóriou.

Rusi nikdy nevrátia Ukrajine anektovaný Krym, mier bude drahý, vyhlásil premiér R. Fico
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). Foto: TASR/Jaroslav Novák

Rusi nikdy nevrátia Ukrajine anektovaný polostrov Krym a neodídu z východoukrajinského Donbasu, povedal v stredu (17. 4.) premiér Robert Fico (Smer-SD. Uznávanie princípu územnej celistvosti je v prípade Ukrajiny podľa neho len teóriou medzinárodného práva, prípadný mier bude drahý a Rusi vojensky vyhrávajú.

„Z hľadiska medzinárodného práva každý z nás uznáva územnú celistvosť inej krajiny, suverenitu, nedotknuteľnosť hraníc. To je pekná teória medzinárodného práva. Hovorím ale, že Rusi nikdy nevrátia Krym. Rusi nikdy neodídu z Donbasu a Luhansku,“ uviedol Fico pred poslancami európskeho výboru Národnej rady SR.

Slovenský premiér dlhodobo kritizuje stratégiu západných krajín ohľadom Ukrajiny brániacej sa už vyše dva roky ruskej invázii.

Podľa Fica Ukrajina stráca každým dňom územie. „Rusko v rámci ofenzívy získalo ďalšie územie. Ukrajina nemá vojenskú kapacitu a vojenskú silu. Vojenské riešenie to nemá a ani to nikdy nebude mať, len bude o 100-tisíc mŕtvych viac na jednej a druhej strane. Jediné, čo by pomohlo, keby tam vtrhlo NATO, to je tretia svetová vojna,“ tvrdil Fico.

Fico sa opäť vyslovil za zastavenie vojenských operácií na Ukrajine. Spomenul možnosť, že vyjednávači by potom mohli navrhnúť napríklad zavedenie špeciálneho postavenia pre východoukrajinské oblasti ovládané Ruskom a že neskôr by tam mohlo byť referendum o ich budúcnosti. „Môžete si maľovať vzdušné zámky, ale Rusi odtiaľ neodídu, je to ich,“ povedal.

Súčasná už štvrtá Ficova vláda po svojom nástupe do úradu vlani na jeseň zastavila vojenskú pomoc Ukrajine zo štátnych zásob. Ponechala však možnosť komerčných dodávok zbraní Kyjevu.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko