Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Sagan začal po operácii trénovať: Je čas zasadnúť opäť do sedla

Do sedla sa vrátil dva týždne po operácii srdca.

Sagan začal po operácii trénovať: Je čas zasadnúť opäť do sedla
Na snímke slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: Facebook/Peter Sagan

Slovenský cyklista Peter Sagan sa necelé dva týždne po operácii srdca vrátil späť do tréningového procesu. Trojnásobný majster sveta zverejnil v stredu (3. 4.) na sociálnej sieti video, v ktorom uviedol, že začal znovu trénovať na bicykli.

„Je čas zasadnúť opäť do sedla a absolvovať moju prvú tréningovú jazdu po operácii, ktorú som podstúpil pred pár týždňami. Opäť vám ďakujem za všetky podporné správy, ktoré som dostal z celého sveta,“ napísal na sociálnej sieti.


Sagan mal vo februári na pretekoch v horskej cyklistike v španielskej Chelve problémy s nezvyčajne vysokým tepom – abnormálnu tachykardickú epizódu. V cieli mu opakovane namerali tepovú frekvenciu, ktorá prekonala hranicu 200 úderov za minútu.

Tridsaťštyriročný pretekár sa tak v nemocnici v talianskej Ancone podrobil procedúre na odstránenie problémov so srdcom. Pod kožu mu implantovali senzor tepu, ktorý má monitorovať jeho stav. Procedúry v Ancone vykonal riaditeľ kliniky, profesor Antonio Dello Russo za prítomnosti športového kardiológa Corsettiho, ktorého Sagan pozná od začiatku profesionálnej kariéry.

Následne mal Sagan absolvovať preteky v horskej cyklistike vo francúzskom Marseille, ale pre opätovné problémy so srdcom počas prípravy sa rozhodol neštartovať. Podľa lekárskej správy zaznamenal senzor supraventrikulárnu tachykardiu.

Absolvovať musel druhú procedúru

Slovenský cyklista tak absolvoval druhú procedúru. V Univerzitnej nemocnici v Ancone vykonal profesor Dello Russo za prítomnosti Corsettiho transkatétrovú abláciu. Sedemnásobný víťaz zeleného dresu na Tour de France veril po zákroku v skorý návrat, už vtedy avizoval, že po 15 dňoch odpočinku by mala začať opäť trénovať.

Slovenský jazdec sa momentálne venuje horskej cyklistike za tím Specialized Factory Racing Team. Jeho cieľ je kvalifikovať sa na OH v Paríži, na to však musí nazbierať dostatočné množstvo UCI bodov. Iba 19 najlepších krajín sa kvalifikuje na OH 2024 a Slovensku momentálne patrí až 38. miesto.

Sagan má na splnenie kvalifikačných kritérií čas do 26. mája. Ďalšia šanca je, že by dostal možnosť štartovať na základe prerozdelenia nevyužitých miesteniek po konci kvalifikačného procesu.

Je otázne, či Sagan stihne štart Svetového pohára v horskej cyklistike, ktorý je v brazílskom Mairipore na programe 12.-14. apríla. V máji sa plánoval prestaviť na cestných etapových pretekoch Okolo Maďarska (8.-12. mája).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport