Na hlavný obsah

Silný vietor si v Poľsku vyžiadal životy štyroch ľudí. Medzi obeťami je aj dieťa

Hasiči sú pre silný vietor v pohotovosti aj v Poľsku.

Silný vietor si v Poľsku vyžiadal životy štyroch ľudí. Medzi obeťami je aj dieťa
Silný vietor vyčíňa aj v Poľsku. Foto: Facebook/Informator Dąbrowski

Silný vietor v pondelok v južnom Poľsku vyvracal stromy, ktoré zabili najmenej štyroch ľudí a ďalších zranili. V zimnom stredisku Zakopané na úpätí Tatier prišla o život žena po tom, čo silný vietor zhodil na jej auto strom.

Vysoko v Tatrách poryvy tzv. halného vetra, čo je teplý nárazový vietor, prekračujú rýchlosť 100 kilometrov za hodinu. Silno fúka tiež v podhorí, uviedla v pondelok (1. 4.) na svojom webe televízia TVN 24.

Strom v Zakopanom spadol na auto, v ktorom išla 23-ročná žena so psom. „Náhly poryv vetra po jedenástej hodine vyvrátil strom pri ceste priamo na auto. Miestna obyvateľka vo vozidle uviazla. Hasiči museli použiť špeciálnu techniku, aby ju vyslobodili. Žiaľ, napriek všetkej snahe sa ju nepodarilo zachrániť,“ uviedol hovorca hasičov Andrzej Król.

V tom istom meste iný strom zasiahol 2-ročného chlapca, ktorého museli resuscitovať a previezť do nemocnice.

Hasiči podľa Króla absolvovali viacero výjazdov aj k ďalším popadaným stromom. Vietor v meste dosahoval rýchlosť 80 kilometrov, zatiaľ čo na hore Západných Tatier nazývanej Kasprov vrch (Kasprowy Wierch) až 140 kilometrov za hodinu, dodala TVN 24.

V meste Rabka-Zdroj zomreli traja ľudia vrátane šesťročného dieťaťa, keď ich privalil strom v kúpeľnom parku, uviedol hovorca miestnych hasičov Hubert Cieply pre agentúru PAP.

V národnom parku zastavili predaj vstupeniek

Silný vietor vanie v celom južnom Poľsku. Tatranský národný park zastavil predaj vstupeniek na všetky turistické chodníky. „Odrádzame od všetkých túr v Tatrách. V horách veje veľmi silný vietor, ktorý ešte silnie. Na chodníky padajú zlomené vetvy a vyvrátené stromy, čo predstavuje značné nebezpečenstvo pre zdravie a životy ľudí. Ubezpečujeme, že nejde o apríl,“ uviedla správa parku.

Vo vyšších polohách Tatier naďalej panujú zimné podmienky a platí druhý, mierny stupeň lavínového nebezpečenstva. Od soboty (30. 3.) v Tatrách veje prudký vietor, ktorý spolu s prílivom tepla priniesol aj saharský prach. Ten môže byť vidieť na snehu, dodala stanica TVN 24.

V Beskydoch sú na turistických chodníkoch podľa horských záchranárov dobré podmienky, no tiež je nutné počítať so silným vetrom, kvôli ktorému nejazdia lanovky. Vo výškach do 1 200 metrov však panuje „úplná jar“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet