Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ukrajina otvára nové veľvyslanectvá v Afrike. Chce konkurovať vplyvu Ruska

Ukrajinský prezident chce rozšíriť diplomatickú prítomnosť.

Ukrajina otvára nové veľvyslanectvá v Afrike. Chce konkurovať vplyvu Ruska
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ukrajina otvorila vo štvrtok (11. 4.) veľvyslanectvo v Pobreží Slonoviny. Deň predtým tak urobila v Konžskej demokratickej republike (KDR). Kyjev sa snaží o väčšiu prítomnosť v Afrike, aby konkuroval vplyvu Moskvy. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

„Píše sa nová stránka v nových dejinách vzťahov medzi Ukrajinou a Afrikou. Medzi Ukrajinou a Pobrežím Slonoviny,“ povedal námestník ministra zahraničných vzťahov Maxym Subch.

Nové veľvyslanectvá sú výsledkom „pokynov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského rozšíriť diplomatickú prítomnosť Ukrajiny v Afrike,“ dodal.

Subch otvoril v stredu aj kyjevské veľvyslanectvo v Kinshase a Kyjev má plány otvoriť niekoľko ďalších diplomatických zastúpení v Afrike, aby posilnil pomoc, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí v KDR pre AFP.

Ukrajinský námestník má navštíviť aj Ghanu, Mozambik, Botswanu a Rwandu a v najbližších týždňoch tam otvoriť veľvyslanectvá, uviedol pre AFP zástupca novej ambasády v Abidjane.

„Táto vojna sa zdá veľmi ďaleko. Ale katastrofálne zvýšenie cien potravín už dopadá aj na životy miliónov afrických rodín,“ povedal Subch na otvorení v diplomatickej štvrti ekonomickej metropoly v Pobreží Slonoviny.

Námestník ministra sa tiež poďakoval Pobrežiu Slonoviny za jeho „podporu… nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny, predovšetkým v hlasovaniach za kľúčové rezolúcie v OSN o plnoformátovej ruskej invázii“ od februára 2022.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet