Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Úspech slovenskej zbierky: Na muníciu pre Ukrajinu ľudia prispeli viac ako 3,5 milióna eur

Prispelo vyše 50-tisíc darcov a darkýň.

Úspech slovenskej zbierky: Na muníciu pre Ukrajinu ľudia prispeli viac ako 3,5 milióna eur
Členovia tímu Mier Ukrajine. Foto: OZ Mier Ukrajine

Občianska zbierka Munícia pre Ukrajinu – Keď nie vláda, posielame my vyzbierala na pomoc Kyjevu za osem dní viac ako 3,5 milióna eur. Do zbierky prispelo viac ako 54-tisíc darcov a darkýň. Iniciátori chcú v zbierke pokračovať, kým to bude nevyhnutne potrebné.

 „Naším hlavným cieľom vtedy bolo, aby sa Slovensko pridalo k iniciatíve, o ktorej bolo už v tej chvíli jasné, že to bude veľká vec,“ objasnil motiváciu vzniku zbierky jeden z iniciátorov Fedor Blaščák. Postoj slovenskej vlády, ktorá sa k českej iniciatíve nepripojila, podľa neho nedával žiadny politický ani spoločenský zmysel, keďže nebráni komerčným dodávkam na Ukrajinu.

Slovenská zbierka, ktorou sa občania pridali k iniciatíve českej vlády nakúpiť muníciu pre Ukrajinu, rezonovala aj v zahraničných médiách. Stovky darcov sa navyše rozhodli, že budú do zbierky prispievať pravidelne.

Prostredníctvom iniciatívy podľa Blaščáka darcovia prispeli k dobrému menu SR vo svete. Zdôraznil, že v prvom rade pomáhame sami sebe. Výškou príspevku už Slovensko podľa neho prevýšilo príspevky niektorých krajín. Správa o slovenskej občianskej zbierke obletela aj svetové médiá, upozornil.

Organizátori dostali aj list podpísaný 30 osobnosťami ukrajinského spoločenského a kultúrneho života.

Veľvyslanec sa poďakoval organizátorom

Veľvyslanec Ukrajiny v Slovenskej republike Myroslav Kastran poďakoval organizátorom finančnej zbierky a všetkým, ktorí sa do nej zapojili. „Iniciatíva vlády Českej republiky a okamžitá reakcia na ňu zo strany slovenskej spoločnosti sa stali jasným dôkazom vášho chápania novej reality,“ skonštatoval.

 Zuzana Izsáková z občianskeho združenia Mier Ukrajine, ktorá je lídrom iniciatívy, označila zapojenie sa do zbierky za „slovenské národné poslanie“. „Dala odpoveď vláde, že Ukrajine musíme pomáhať všetkými možnými spôsobmi, nezištne a rýchlo, preto nezastavujeme a pokračujeme,“ vyhlásila.

„Náš cieľ je, aby sa v rámci globálnej iniciatívy podarilo českej vláde zabezpečiť čo najviac kusov prepotrebnej munície. Už dnes bude na nej nezmazateľná stopa Slovenska,“ uviedol tím Mier Ukrajine.

Dodo Dobrík z projektu Dárek pro Putina avizoval, že v najbližších dňoch priblížia detaily prieskumu, ktorý realizujú v spolupráci s českým ministerstvom obrany a ukrajinskou ambasádou. V kooperácii s týmito zložkami sa následne bude realizovať nákup munície.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko