Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

V americkej Arizone obvinili niekoľko osôb z pokusu o falšovanie výsledku minulých prezidentských volieb

Pripisuje sa im snaha spochybniť víťazstvo J. Bidena.

V americkej Arizone obvinili niekoľko osôb z pokusu o falšovanie výsledku minulých prezidentských volieb
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu (24. 4.) obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Ako v noci na štvrtok (25. 4.) spresnila agentúra AP, medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

Medzi obvinenými sú bývalý personálny šéf Bieleho domu Mark Meadows, právnici Rudy Giuliani, Jenna Ellisová, John Eastman a Christina Bobbová.

Taktiež hlavný poradca Trumpovho tímu Boris Epshteyn a jeho exporadca Mike Roman. Vyšetrovatelia ich obvinili z toho, že údajne napomáhali neúspešnej stratégii presunúť hlasy voličov Trumpovi namiesto Bidena.

Obvinení republikánski volitelia údajne 14. decembra 2020 podpísali zápisnice, v ktorých sa nesprávne uvádza, že právoplatným víťazom prezidentských volieb v štáte Arizona je Trump.

Trump obvinený nebol

Samotný Trump nebol obvinený, no v obžalobe je označený za neobvineného spolusprisahanca.

„V Arizone a Spojených štátoch si ľudia 3. novembra 2020 zvolili Josepha Bidena za prezidenta,“ konštatuje sa v obžalobe. „Obžalovaní a neobvinení spolukonšpirátori, ktorí neboli ochotní akceptovať túto skutočnosť, plánovali zabrániť zákonnému odovzdaniu prezidentského úradu, aby udržali Trumpa v úrade proti vôli voličov Arizony“, píše sa ďalej v texte obžaloby. Podľa nej voliči v Arizone tak prišli o právo voliť i o spravodlivé sčítanie hlasov.

Advokáti viacerých obvinených označili obžalobu za politicky motivovanú. Arizona sa stala v poradí štvrtým štátom americkej Únie, ktorý v kauze prezidentských volieb 2020 vzniesol obvinenia proti voliteľom, uviedla agentúra AP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet