V odľahlej oblasti Indonézie v noci na stredu (17. 4.) vybuchla sopka Ruang, čo si vyžiadalo evakuáciu stoviek ľudí. Sopka vychrlila lávu a stĺp popola do výšky vyše dvoch kilometrov, informuje agentúra AFP.
Ruang, stratovulkán v provincii Severné Sulawesi, prvýkrát vybuchol v utorok (16. 4.) pred 22.00 h večer miestneho času. Dvakrát zasa v skorých ranných hodinách v stredu (17. 4.), uviedli vulkanologické a geologické úrady tejto krajiny ležiacej v juhovýchodnej Ázii.
Ľudia zverejňujú zábery erupcie na sociálnych sieťach:
Ruang is the 50th volcano erupting right now on Earth North Sulawesi, Indonesia pic.twitter.com/mDcyia37zh
— S p r i n t e r F a c t o r y (@Sprinterfactory) April 17, 2024
Indonesia volcano eruption forces hundreds to evacuate
— John Metzner (@JohnRMetzner) April 17, 2024
The Ruang volcano in North Sulawesi, Indonesia erupted for at least the third time in 24 hours on Wednesday, prompting authorities to raise the alert level to its second-highest level.
Almost all of the 838 island residents… pic.twitter.com/AQtfQsisEa
Whoahhhh this is Ruang volcano erupting and it’s still going!!
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) April 16, 2024
Incredible!!!!! 🌋
Clipped from livestream on FB
Link below for the full long video 👇 pic.twitter.com/chZ80MIhk6
Bezprostredne nehlásili úmrtia ani zranenia. Viac ako 800 ľudí však museli podľa miestnych médií evakuovať z dvoch dedín na ostrove Ruang na neďaleký ostrov Tagulandang.
Prvá erupcia vytlačila stĺp popola do výšky dvoch kilometrov a druhá ho posunula do výšky 2,5 kilometra. Vulkanológovia už v utorok upozornili, že po dvoch zemetraseniach v uplynulých týždňoch sa na Ruangu zvýšila sopečná aktivita.
Stupeň pohotovosti pre sopku s vrcholom vo výške 725 metrov nad morom pred erupciou zvýšili na tretí z celkovo štyroch stupňov.
Úrady tiež zaviedli štvorkilometrovú ochrannú zónu okolo krátera, ktorý sa nachádza viac ako 100 kilometrov severne od provinčného hlavného mesta Manado.
Indonézia, rozľahlé súostrovie, zažíva častú seizmickú a vulkanickú aktivitu vzhľadom na svoju polohu na tichomorskom „Ohnivom kruhu“ – oblúku, na ktorom sa stretávajú tektonické platne a ktorý sa tiahne od Japonska cez juhovýchodnú Áziu po tichomorskú panvu.