Na hlavný obsah

VIDEO: V Indonézii vybuchla sopka Ruang, evakuovali stovky ľudí

Vychrlila stĺp popola do výšky dvoch kilometrov.

VIDEO: V Indonézii vybuchla sopka Ruang, evakuovali stovky ľudí
Na snímke výbuch sopky Ruang v Indonézii. Foto: Profimedia

V odľahlej oblasti Indonézie v noci na stredu (17. 4.) vybuchla sopka Ruang, čo si vyžiadalo evakuáciu stoviek ľudí. Sopka vychrlila lávu a stĺp popola do výšky vyše dvoch kilometrov, informuje agentúra AFP.

Ruang, stratovulkán v provincii Severné Sulawesi, prvýkrát vybuchol v utorok (16. 4.) pred 22.00 h večer miestneho času. Dvakrát zasa v skorých ranných hodinách v stredu (17. 4.), uviedli vulkanologické a geologické úrady tejto krajiny ležiacej v juhovýchodnej Ázii.

Ľudia zverejňujú zábery erupcie na sociálnych sieťach:

Bezprostredne nehlásili úmrtia ani zranenia. Viac ako 800 ľudí však museli podľa miestnych médií evakuovať z dvoch dedín na ostrove Ruang na neďaleký ostrov Tagulandang.

Prvá erupcia vytlačila stĺp popola do výšky dvoch kilometrov a druhá ho posunula do výšky 2,5 kilometra. Vulkanológovia už v utorok upozornili, že po dvoch zemetraseniach v uplynulých týždňoch sa na Ruangu zvýšila sopečná aktivita.

Stupeň pohotovosti pre sopku s vrcholom vo výške 725 metrov nad morom pred erupciou zvýšili na tretí z celkovo štyroch stupňov.

Úrady tiež zaviedli štvorkilometrovú ochrannú zónu okolo krátera, ktorý sa nachádza viac ako 100 kilometrov severne od provinčného hlavného mesta Manado.

Indonézia, rozľahlé súostrovie, zažíva častú seizmickú a vulkanickú aktivitu vzhľadom na svoju polohu na tichomorskom „Ohnivom kruhu“ – oblúku, na ktorom sa stretávajú tektonické platne a ktorý sa tiahne od Japonska cez juhovýchodnú Áziu po tichomorskú panvu.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet