Na hlavný obsah

Americký prezident povolil Ukrajine zasahovať ciele na území Ruska zbraňami z USA

Potvrdil to šéf americkej diplomacie.

Americký prezident povolil Ukrajine zasahovať ciele na území Ruska zbraňami z USA
Biden počas príhovoru poukázal na to, že médiá a odborníci predpovedali, že prevažnú kontrolu nad oboma komorami získajú republikáni. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden povolil Ukrajine zasahovať ciele na území Ruska zbraňami, ktoré jej dodali Spojené štáty. V piatok (31. 5.) to potvrdil šéf americkej diplomacie Antony Blinken, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Blinken uviedol, že Ukrajina o uvoľnenie obmedzení na použitie amerických zbraní požiadala po niekoľkých týždňoch ruských útokov na východoukrajinské mesto Charkov a ofenzíve v pohraničnej Charkovskej oblasti.

Nemenovaní predstavitelia USA ešte vo štvrtok večer uviedli, že Biden použitie zbraní na území Ruska „za účelom opätovania paľby v Charkovskej oblasti“ v tichosti povolil. Blinken tieto informácie teraz prvýkrát oficiálne potvrdil novinárom v Prahe po stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO.

Rusko sa medzičasom vyjadrilo, že o tomto konkrétnom rozhodnutí USA nič nevie. „Vo všeobecnosti však vieme, že sa už objavili pokusy zasiahnuť ruské územie zbraňami vyrobenými v Spojených štátoch,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Podľa neho to vypovedá o miere zapojenia USA do vojny na Ukrajine. Svoje tvrdenie o takýchto úderoch však podľa Reuters nespresnil a ani ich nepodložil dôkazmi.

Peskov tiež vyjadril presvedčenie, že v Európe sa vojnová nálada vybičovala k „predvojnovej hystérii“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet