Na hlavný obsah

Banskobystrická Rooseveltova nemocnica podpísala zmluvu so zhotoviteľom novej nemocnice

Stavba bude financovaná z plánu obnovy.

Banskobystrická Rooseveltova nemocnica podpísala zmluvu so zhotoviteľom novej nemocnice
Rooseveltová nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Ján Krošlák

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici podpísala v pondelok (20. 5.) zmluvu so zhotoviteľom stavby novej nemocnice, so Združením nemocnica BB, Strabag PS – Siebert + Talaš.

Do verejného obstarávania sa prihlásilo päť uchádzačov, združenie zvíťazilo s ponukou v hodnote 297,5 milióna eur bez DPH. Hrubá stavba nemocnice má byť hotová v roku 2026, financovať sa bude z plánu obnovy.

O zmluve na tlačovej konferencii informovala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) a podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD):

„Stavebné práce sa začnú už čoskoro. Ministerstvo zdravotníctva nepretržite komunikuje s Rooseveltovou nemocnicou ohľadne procesu a harmonogramu výstavby novej nemocnice financovanej do hrubej stavby z plánu obnovy. Teší ma, že slovenský pacient je o rok bližšie k nemocnici 21. storočia,“ uviedla ministerka zdravotníctva.

Zhotoviteľ sa zaväzuje k dodaniu nemocnice s počtom 771 lôžok. V rámci realizácie projektu sa bude konať asanácia budov, rekonštrukcie a výstavby a to za plnej prevádzky nemocnice.

Príprava dočasných priestorov prebieha, sťahovacie práce sa majú začať po podpise zmluvy so zhotoviteľom. Na jeseň sa počíta s búracími prácami a v decembri sa plánuje začatie samotnej výstavby novej nemocnice v priestoroch súčasného areálu. Podľa plánu by sa mala odovzdať do užívania do konca roka 2028.

Najväčší investičný projekt v rámci plánu obnovy

Ako zdôraznil podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec, ide o najväčší investičný projekt v rámci plánu obnovy.

„Naša investícia vo výške 425 miliónov eur z plánu obnovy zabezpečí kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých ľudí, ktorí to potrebujú. Stredné Slovensko si novú modernú nemocnicu zaslúži a mňa teší, že plán obnovy prispieva k zvyšovaniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ zdôraznil Kmec.

Rooseveltova nemocnica sa už v uplynulých rokoch pokúšala o rekonštrukciu. Vláda vlani v júni schválila projekt výstavby novej modernej nemocnice po tom, ako sa z financií plánu obnovy upustilo od postavenia bratislavskej nemocnice Rázsochy.

Novej nemocnici v Banskej Bystrici sa v Správach RTVS z regiónov venovala redaktorka Miriam Dobrotová:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko