Na hlavný obsah

Ďalšia krajina musela kvôli bombovým vyhrážkam evakuovať školy. Hrozby mali islamistické pozadie

E-mail zverejnili vo viacerých médiách.

Ďalšia krajina musela kvôli bombovým vyhrážkam evakuovať školy. Hrozby mali islamistické pozadie
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Cyperské školy dostali v piatok ráno (17. 5.) e-mailom bombové vyhrážky, okamžite prijali opatrenia a evakuovali deti z tried. Informovali o tom agentúra DPA a portál Cyprus Mail.

Hovorca cyperskej polície informoval, že výhražnú správu dostali takmer všetky základné a stredné školy, ale aj niektoré materské školy. Polícia tieto správy kategorizovala ako hrozby s islamistickým pozadím.

E-mail zverejnili vo viacerých médiách. Autori sa podľa DPA odvolávali na islamské právo (šaría), ktoré podľa ich chápania vyžaduje potrestanie všetkých neveriacich. Hrozba bola napísaná v zlej gréčtine a podľa všetkého bola preložená prostredníctvom internetového prekladača, uviedla polícia.

Na niektorých školách už hasiči skontrolovali budovy a deti sa vrátili do svojich tried, spresnila tamojšia predsedníčka odborového zväzu učiteľov základných škôl Myria Vassiliová.

Cyperská tlačová agentúra (CNA) informovala, že tamojšie ministerstvo školstva v reakcii na vyhrážky poslalo rodičom niektorých žiakov správy, že školy sú v kontakte s úradmi a že nie je dôvod na obavy. V niektorých školách ešte ostávajú žiaci na ihrisku a kontroly budov ešte len prebehnú.

Noviny Fileleftheros informovali, že e-mail zrejme pochádzal z Ruska. Upozornili však, že mohlo dôjsť k zmene viditeľnosti polohy používateľa prostredníctvom virtuálnej privátnej siete (VPN).

Policajné oddelenie pre počítačovú kriminalitu v súčasnosti túto záležitosť vyšetruje a na policajnom riaditeľstve v Nikózii sa koná mimoriadne zasadnutie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet