Na hlavný obsah

Do boja proti Rusku sa môžu zapojiť tisíce ukrajinských väzňov

Armáda ich môže zmobilizovať až dvadsaťtisíc.

Do boja proti Rusku sa môžu zapojiť tisíce ukrajinských väzňov
Ukrajinskí vojaci. Foto: SITA/AP Photo/Francisco Seco

Ukrajinská armáda môže zmobilizovať desaťtisíc až dvadsaťtisíc väzňov, povedal minister spravodlivosti Denys Maljuska pre ukrajinskú redakciu BBC. Ukrajinský parlament tento týždeň schválil zákon, ktorý umožňuje niektorým kategóriám odsúdených vydať sa do boja.

Maljuska uviedol, že ukrajinské orgány nevedia o presnom počte väzňov, ktorí by mohli zmobilizovať. Je to „asi desaťtisíc až dvadsaťtisíc ľudí, určite nie viac,“ povedal. Veľa bude podľa neho závisieť od vojenských lekárskych komisií.

Maljuska pripomenul, že ukrajinské nápravné zariadenia sú preplnené a že tento problém sa týka najmä väzenských zariadení. Preto je za mobilizáciu odsúdených na uvoľnenie väzníc, aby sa neporušovali predpisy týkajúce sa počtu osôb v určitej oblasti.

Rozdiel medzi Ruskom a Ukrajinou

BBC pripomína, že do bojov na Ukrajine zatiaľ vyslalo odsúdených len Rusko. „Bol by som slepý, keby som tu nevidel paralelu, určite tu nejaká paralela je,“ priznal Maljuska.

Prístup ruskej a ukrajinskej strany sa však podľa neho líši. „Rusi mali povinnú mobilizáciu, nikoho nepripravovali, bez výcviku to bolo len ‚mäso‘,“ povedal o ruských zajatcoch poslaných na front.

Podľa mediálnych správ bola mobilizácia ruských zajatcov dobrovoľná, uviedla BBC. V prvých fázach vojny mali odsúdení odslúžiť šesť mesiacov na fronte. Potom ich mali omilostiť a prepustiť.

Neskôr však začali podpisovať zmluvy s ruským ministerstvom obrany, ktoré platia do konca invázie na Ukrajinu, nedostanú milosť a prepustia ich na podmienku.

Podmienky mobilizácie väzňov

Zákon, ktorý prijal ukrajinský parlament, zakazuje mobilizáciu väzňov odsúdených za závažnejšie činy, ako je vražda alebo znásilnenie. Obranu vlasti nemôžu vykonávať ani osoby, ktoré si odpykávajú trest za činy proti národnej bezpečnosti. Takisto ani verejní činitelia odsúdení za korupciu.

Z trestu nesmie zostať viac ako tri roky. Odsúdených budú môcť povolať do boja dobrovoľne a so súhlasom príslušnej armádnej jednotky na základe rozhodnutia súdu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet