Na hlavný obsah

EÚ neprekračuje kompetencie. Chráni peniaze daňových poplatníkov, ktoré dostáva aj Slovensko, povedal analytik

Je podľa neho prirodzené, že tieto peniaze chce Únia chrániť.

EÚ neprekračuje kompetencie. Chráni peniaze daňových poplatníkov, ktoré dostáva aj Slovensko, povedal analytik
Analytik portálu EurActiv.sk Radovan Geist zhodnotil kompetencie EÚ. Foto: RTVS, TASR/AP, koláž RTVS

V poslednom období často prichádzajú otázky, prečo sa Únia stará do toho, ako funguje slovenská prokuratúra, súdy, verejnoprávna televízia a rozhlas, aké zákony má Slovensko pre mimovládne organizácie. Má na to Únia kompetencie? Pri výročí vstupu Slovenska do EÚ sme sa o týchto témach rozprávali s analytikom portálu EurActiv.sk Radovanom Geistom.

Európska únia má podľa slov analytika kompetencie, ktoré jej dáva Lisabonská zmluva a je spoluprácou liberálnych demokracií. „To znamená krajín, ktoré konajú férové voľby, kde má opozícia férovú možnosť vyhrať. Krajín, ktoré uznávajú inštitúty právneho štátu ako nezávislú prokuratúru, súdnictvo, políciu. Aby boli tieto inštitúcie schopné vyšetrovať zločiny, aj keď majú politické pozadie,“ vysvetlil Geist.

EÚ dáva pomerne veľa peňazí do niektorých členských krajín, vrátane Slovenska. „To sú peniaze daňových poplatníkov. Únia si ich buď požičala a bude ich musieť vrátiť, alebo ich vybrala od členských krajín. To znamená, že sú to peniaze európskych daňových poplatníkov,“ uviedol analytik portálu EurActiv.

Nejde o prekračovanie kompetencií

Je podľa neho prirodzené, že tieto peniaze chce Únia chrániť. Za najlepší spôsob ochrany považuje funkčnú políciu, prokuratúru, súdnictvo, ktoré dokážu stíhať a vyšetrovať prípady, keď boli tieto peniaze zneužité. „Preto je dôležitý právny štát a EÚ dostala kompetencie na to, aby ich chránila. Preto sa stará do toho, či právny štát funguje a do akej miery funguje na Slovensku alebo v inej členskej krajine,“ dodal Geist.

Liberálna demokracia nie je iba o voľbách, pripomenul s tým, že štát potrebuje slobodné médiá a občiansku spoločnosť.

„EÚ dostala kompetencie, existuje legislatíva prijatá všetkými členskými krajinami, ktorá dáva tieto kompetencie. Chrániť napríklad verejnoprávne média, ale aj slobodu iných súkromných médií. Nie je to prekračovanie kompetencií. Je to prirodzený vývoj, ktorý reaguje na to, čo sa deje vo vnútri členských krajín,“ vyhlásil analytik.

V relácii RTVS Aktuálne :24 sme sa rozprávali s analytikom portálu EurActiv.sk Radovanom Geistom:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko