Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

KĽDR ostro kritizuje USA za jadrový test. Avizuje silnú odstrašujúcu akciu

Spojené štáty uskutočnili podkritický jadrový test v Nevade.

KĽDR ostro kritizuje USA za jadrový test. Avizuje silnú odstrašujúcu akciu
Na snímke Kim Čong-un. Foto: TASR/AP

KĽDR ostro odsúdila nedávny americký tzv. podkritický jadrový test v Nevade. V pondelok (20. 5.) avizovala „silnú odstrašujúcu akciu“ proti americkej „jadrovej hrozbe“. TASR správu prevzala od juhokórejskej agentúry Jonhap.

USA minulý týždeň vykonali podkritický test. Používa sa pri ňom jadrový materiál, ale neuvoľňuje sa pritom jadrová energia. Jeho cieľom je získať „esenciálne údaje“ o stave kvality amerických atómových hlavíc. Ide o tretí test tohto druhu za vlády prezidenta Joe Bidena.

Ministerstvo zahraničných vecí KĽDR reagovalo, že Pchjongjang teraz musí posilniť vlastnú politiku jadrového odstrašenia. Dodalo, že USA nemajú právo rozprávať o atómovej hrozbe zo strany iných krajín.

Severná Kórea „nebude tolerovať vytvorenie strategickej nerovnováhy a bezpečnostného vákua na kórejskom polostrove. Naopak, odhodlane brániť svoju bezpečnosť, práva a záujmy prostredníctvom silného jadrového odstrašenia voči vyvíjajúcej sa atómovej hrozbe zo strany USA“, uviedlo ministerstvo.

KĽDR vykonalo svoj šiesty a zatiaľ posledný jadrový test v septembri roku 2017. Soul and Washington sa domnievajú, že KĽDR je technicky pripravené uskutočniť siedmy test „kedykoľvek“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet