Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Krah končí ako líder kandidátky nemeckej nacionalistickej strany AfD v eurovoľbách. Týka sa to jeho káuz

Končí aj v predsedníctve strany.

Krah končí ako líder kandidátky nemeckej nacionalistickej strany AfD v eurovoľbách. Týka sa to jeho káuz
Na snímke Maximilian Krah. Foto: ČTK/imago stock&people/Frank Hoermann/SVEN SIMON

Kontroverzný líder Alternatívy pre Nemecko (AfD) Maximilian Krah pre nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu už nebude vystupovať v kampani a končí v predsedníctve tejto pravicovo populistickej strany. Krah to oznámil na sieti X, kde uviedol, že strana si musí zachovať jednotu.

AfD zároveň zakázala v stredu (22. 5.) Krahovi verejne vystupovať na podujatiach spojených s voľbami do Európskeho parlamentu (EP) v dôsledku škandálov spojených s jeho osobou. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

K tomuto kroku pristúpila Afd približne dva týždne pred voľbami do EP. Zákaz verejne vystupovať má podľa denníka Bild platiť aj na ostatné podujatia strany nespájané s eurovoľbami.

Rozhodlo sa o tom na stredajšom krízovom zasadnutí výkonnej rady strany.
Lídri AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová sa tak podľa Bildu pokúšajú urobiť hrubú čiaru za aférami Kraha, ktorý údajne ponúkol aj svoje odstúpenie z výkonnej rady strany. Vedenie AfD sa predtým mesiac vyhýbalo zaujatiu jasného stanoviska voči Krahovi.

Krahovho asistenta Jiana G. vyšetrujú pre podozrenia zo špionáže pre Čínu. Podľa nemeckej generálnej prokuratúry sledoval aktivity čínskej opozície v Nemecku, odovzdával informácie z Európskeho parlamentu čínskemu ministerstvu štátnej bezpečnosti a pôsobil aj ako agent tajnej služby.

Krah svojho asistenta po zatknutí prepustil. AfD bola už predtým terčom kritiky nemeckej vlády aj opozície. A to za svoje pozitívne postoje k Rusku v súvislosti s inou kauzou.
Europoslanec okrem toho v rozhovore pre talianske noviny La Repubblica relativizoval zločiny jednotiek SS nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

Vyšetruje ho aj prokuratúra v Drážďanoch v súvislosti s tvrdeniami, že od siete blízkej Kremľu prijal finančné prostriedky výmenou za šírenie propagandy proti Kremľu, píše Bild. Krah obvinenia odmieta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet