Na hlavný obsah

Lintnera a Surového najviac upútal debutant na šampionáte. Výkony Slovenska vygradujú vo štvrťfinále

Podľa Lintnera sa mužstvo postupne zlepšuje.

Lintnera a Surového najviac upútal debutant na šampionáte. Výkony Slovenska vygradujú vo štvrťfinále
Na snímke bývalý hokejový reprezentant Richard Lintner. Foto: TASR - Dano Veselský

Výkony slovenských hokejistov majú stúpajúcu tendenciu a vygradovať by mali vo štvrťfinálovom zápase. Uviedol to bývalý reprezentačný obranca Richard Lintner, ktorý ocenil zlepšenie v hernom prejave slovenského mužstva. Jeho, ale aj bývalého reprezentačného útočníka Tomáša Surového upútal na MS v Ostrave najmä Martin Pospíšil, ale vysoký štandard podľa nich predvádzajú aj ďalší.

Prehra s Nemcami bola lekciou

Pôsobenie slovenského tímu v základnej B-skupine sa stredajším (15. 5.) zápasom s Poľskom (4:0) preklopilo do druhej polovice. Zverenci Craiga Ramsayho majú na konte osem bodov za víťazstvá nad Kazachstanom (6:2), USA (5:4 pp) a Poľskom a sú na najlepšej ceste do štvrťfinále.

„Oproti očakávaniam, ktoré sme mali pred MS, sa nič nezmenilo. V prvom zápase proti Nemecku (4:6) sme nezvíťazili, no nič strašné sa nestalo. Bola to pre tím určitá lekcia a poučka. Mužstvo sa očividne vyvíja a zlepšuje. V našom tíme je veľký potenciál, keďže sú v ňom mladí hráči a rastú rýchlejšie než tím so skúsenejšími hokejistami. Z tohto pohľadu sa mi páči tendencia a je jasné, že toto mužstvo bude v najlepšej forme, v akej vie byť, vo štvrťfinálovom zápase,“ uviedol Lintner pre TASR.

Proti USA ukázali Slováci silu

Slováci zaujali nielen víťazstvami proti outsiderom skupiny, ale najmä triumfom nad silným tímom USA.

„Mali sme tam výborný začiatok, ktorý predznamenalo už nasadenie Pospíšilovej formácie na úvodné buly. Naši hráči sa nenechali zastrašiť a ukázali silu, ktorú konečne máme aj v tomto aspekte hry. Ja nesúhlasím s tým, že sme stratili bod, ale naopak si myslím, že sme získali dva. Treba uznať kvality hráčov USA, ktorí nás dostali pod tlak. Z môjho pohľadu to bolo cenné víťazstvo. Pochváliť zaň treba aj brankára Sama Hlavaja, ktorý podržal mužstvo,“ povedal Surový.

Víťazstvo nad jedným z favoritov turnaja vyzdvihol aj Lintner: „Amerika má veľmi silný tím. Je to jeden z adeptov na medailu. Bolo veľmi dobré, že slovenské mužstvo dokázalo využiť ľahkú letargiu súpera. Na šampionáte sú totiž tímy, ktoré by nedokázali využiť uvoľnený výkon USA. My sme tú príležitosť chytili, dostali sme sa do vedenia 4:1. Potom sme to síce stratili, no aj toto bola dobrá skúsenosť v príprave na štvrťfinále. Rovnako tak verím, že využijú aj poznatky, ktoré nadobudli v tretej tretine, v ktorej ich Američania zatlačili.“

Hra proti Poliakom nebola dokonalá

Slovenskí reprezentanti nezaváhali ani proti nováčikovi v elitnej kategórii Poľsku. Triumf 4:0 sa zrodil po tom, čo Slováci strelili dva góly v úvode zápasu a ďalšie dva v závere.

„Z môjho pohľadu bol ten zápas dobrý, pretože v ňom nebol ani jeden moment, v ktorom by sa zdalo, že by sa doň Poliaci mohli vrátiť. To sa nestalo. Slovenské mužstvo ukázalo silu, ktorú malo ukázať a ešte aj ušetrilo nejakú energiu,“ konštatoval Lintner a v podobnom duchu sa vyjadril aj Surový: „Zápas sme kontrolovali a dosiahli sme povinné víťazstvo. Naša hra nebola dokonalá, ale bola to zároveň aj lekcia v tom, že musíme dodržiavať detaily hry, pretože v opačnom prípade vznikajú prečíslenia, z ktorých by nás silný súper potrestal.“

Expertov najviac zaujal debutant na šampionáte

Lintner, ale aj Surový, ktorý v dejisku MS pôsobí ako hokejový expert pre televíziu, pozorne sledujú výsledky a výkony slovenského tímu. Obaja sa zhodli na mene hráča, ktorý ich najviac upútal.

„Obával som sa, že Pospíšil, ktorý hrá hokej na hrane, príde s takým psychickým aj fyzickým nastavením, aké má v NHL a rozhodcovia to nebudú tolerovať. On s tým však vôbec nemá problém. Je dominantný v korčuľovaní a jednoznačnosti rozhodnutí, ktoré robí. Veľmi sa mi páči, prekvapil ma. Výborný je aj Šimon Nemec a veľmi ma baví sledovať Juraja Slafkovského. Je to zábava sledovať jeho hru a čakať, čo sa mu podarí. V neposlednom rade musím spomenúť Tomáša Tatara, ktorý má na ramenách mladé mužstvo a plynule ho nesie bližšie a bližšie k optimálnemu výkonu,“ pochválil Lintner.

Jediný slovenský útočník, ktorý v Ostrave debutuje na MS, zaujal aj Tomáša Surového: „Je to výborný hráč a celá jeho formácia udáva tón mužstvu. Je energická a to je presne to, čo chce tréner Craig Ramsay. Vysoký štandard hrajú aj Tomáš Tatar, Libor Hudáček či Šimon Nemec. Ale kvalitné výkony podávajú aj ďalší.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport