Na hlavný obsah

Minister obrany chce do leta uzavrieť zmluvu na systémy protivzdušnej obrany

Malo by ísť o nákup minimálne šiestich batérií.

Minister obrany chce do leta uzavrieť zmluvu na systémy protivzdušnej obrany
Minister obrany Robert Kaliňák. Foto: TASR/Jakub Kotian

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) by chcel uzavrieť zmluvu na systémy protivzdušnej obrany (PVO) do leta.

Malo by ísť o nákup minimálne šiestich batérií, ktoré by mohli účinne pokryť nielen strategické, ale aj civilné ciele. Uviedol to počas utorkovej (14. 5.) diskusie k 20. výročiu vstupu SR do NATO.

Šéf rezortu potvrdil aj záujem o rozšírenie objednávky na stíhačky F-16. „Pretože nové úlohy to jednoducho prinášajú,“ skonštatoval Kaliňák. Témou diskusií sú podľa neho aj moderné tanky, ktoré sú chýbajúcim prvkom ťažkej mechanizovanej brigády.

V prípade kolesových a pásových obrnených vozidiel, ktoré obstarali jeho predchodcovia, Kaliňák hovorí o snahe vyvážiť zmluvné záväzky.

„Má to svoje chybičky, ale myslím si, že v rámci intenzívnych diskusií s obidvoma výrobcami nájdeme ten vyvážený vzťah, ktorý je nevyhnutný na to, aby takéto zmluvy vedeli fungovať dlhodobo,“ načrtol.

Obnova autoparku

Rezort obrany plánuje podľa ministra Kaliňáka takisto obnovu autoparku. Ambíciou je riešiť aj dopravné letectvo. „A, samozrejme, nové výrobky slovenského obranného priemyslu chceme postupne zaraďovať, či už je to húfnica BIA alebo mínomet AM120. To sú veci, ktoré chceme mať vo výzbroji čo najrýchlejšie,“ načrtol.

Šéf rezortu takisto pripomenul, že stíhačky F-16 majú postupne prichádzať v lete. Hovorí aj o potrebe rozšíriť počet vrtuľníkov Black Hawk. „Modernizačné procesy sú nezastaviteľné. Dnes sa Slovensko nachádza asi v najväčšom nákupnom snažení,“ zhodnotil.Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko